VIDEO | Champions League: Barcelona a făcut spectacol! Arsenal, victorie solidă cu PSG! City, fără emoţii. Inter a făcut scor. Vezi AICI rezultatele complete după o nouă seară nebună VIDEO | Champions League: Barcelona a făcut spectacol! Arsenal, victorie solidă cu PSG! City, fără emoţii. Inter a făcut scor. Vezi AICI rezultatele complete după o nouă seară nebună
Schonenwerd – Corona Braşov 1-3, în turul II al Ligii Campionilor la volei Schonenwerd – Corona Braşov 1-3, în turul II al Ligii Campionilor la volei
”Poate e ceva mental”. Jucătorul de la Rapid care nu se regăseşte în acest sezon ”Poate e ceva mental”. Jucătorul de la Rapid care nu se regăseşte în acest sezon
Lovitură în Superliga! Alex Dobre vine să lupte la titlu Lovitură în Superliga! Alex Dobre vine să lupte la titlu
VIDEO | Stuttgart - Sparta Praga 1-1. Rrahmani şi Krasniqi au jucat pentru cehi VIDEO | Stuttgart - Sparta Praga 1-1. Rrahmani şi Krasniqi au jucat pentru cehi
VIDEO | Salzburg - Brest 0-4. Recital francez în Austria VIDEO | Salzburg - Brest 0-4. Recital francez în Austria

Angola şi Nigeria, primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 28 ian 2024

Echipa naţională a Angolei s-a calificat în sferturile Cupei Africii pe Naţiuni după ce a învins sâmbătă echipa naţională a Namibiei, scor 3-0. Şi Nigeria s-a calificat în sferturi după 2-0 cu naţionala din Camerun.

La Bouaké, în meciul cu Namibia, Angola a a avut un jucător eliminat în minutul 17, când Neblu a primit direct cartonaşul roşu. „Antilopele negre” şi-au revenit însă şi au deschis scorul prin Gelson Dala, în minutul 38. După numai două minute, Haukongo (Namibia) a primit al doilea cartonaş galben şi a părăsit terenul eliminat, echilibrând astfel situaţia. În minutul 42, Gelson Dala a făcut 2-0, iar Mabululu a înscris în minutul 66 pentru 3-0, calificându-şi echipa în sferturile competiţiei.

În sferturi merge şi Nigeria, care a dispus de Camerun cu 2-0, prin dubla jucătorului Atalantei, Ademola Lookman. Acesta a înscris în minutele 36 şi 90, iar nigerienii, care au mai avut un gol, anulat de VAR pentru ofsaid, în minutul 9, s-au calificat în faza următoare a competiţiei.