Atalanta - Como a fost amânat din cauza ploii. Când se va juca Atalanta - Como a fost amânat din cauza ploii. Când se va juca
VIDEO | Marius Şumudică, spectaculs la finalul partidei cu Unirea Slobozia VIDEO | Marius Şumudică, spectaculs la finalul partidei cu Unirea Slobozia
VIDEO | Unirea Slobozia - Rapid 1-2. Victoria are valoare dublă pentru giuleşteni datorită conjuncturii etapei VIDEO | Unirea Slobozia - Rapid 1-2. Victoria are valoare dublă pentru giuleşteni datorită conjuncturii etapei
Ultimă oră! Ianis Hagi, OUT de la Rangers! Decizia a fost luată

Surpriză mare! Cluburile din Superligă care nu mai au litigii de ani de zile. Unul dintre ele şi-a dat afară mai mulţi jucători în pandemie: ”Ei au avut foarte puţine!” | VIDEO EXCLUSIV

Rafael Nadal revine în echipa Spaniei pentru Cupa Davis Rafael Nadal revine în echipa Spaniei pentru Cupa Davis

Avem încă un înotător de clasă mondială! La doar 16 ani, Robert Badea doboară record după record

Sporturi Publicat de Tudor Moisa pe 18 feb 2024

Sportivul Robert Badea a stabilit un record naţional, după ce a ocupat locul 9 în proba de 400 m mixt la Campionatele Mondiale de Nataţie.

Potrivit paginii de Facebook a clubului Steaua, în seriile probei de 400 m mixt, Robert a obţinut un timp excelent: 4:18.43 min. La doar 16 ani, sportivul stelist a realizat astfel un nou record naţional la categoriile de vârstă 17, 18 şi 19+ ani. Iar, în clasamentul general din serii, înotătorul pregătit de antrenoarea Iulia Becheru s-a clasat pe locul 9 şi va fi prima rezervă în finala programată diseară, de la ora 19:01.

Vechiul record (4:18.70 min.) în această probă, la categoriile 18 şi 19+ani i-a aparţinut unui alt stelist – Vlad Stancu, din 6 aprilie 2023. Iar la categoria 17 ani, vechiul record (4:18.80 min.) a fost deţinut chiar de către Robert Badea din 28 iulie 2023.

Pentru Robert, este al doilea record naţional stabilit la această competiţie, după cel din proba de 200 m mixt (2:01.78 min. – record naţional la 17 şi 18 ani).