”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Cezar Creţu câştigă fabulos meciul decisiv şi duce România play-off-ul pentru Grupa Mondială I a Cupei Davis

Tenis Publicat de Daian Cutu pe sâmbătă, 19:17

Cezar Creţu, locul 292 ATP, l-a învins, sâmbătă, pe Rigele Te (636 ATP) în ultimul meci al întâlnirii de la Craiova dintre România şi China, astfel că echipa tricoloră s-a iimpus cu 3-2 în confruntarea din Grupa Mondială II a Cupei Davis. Ca urmare a victoriei, România va evolua în play-off-ul pentru Grupa Mondială I.

Creţu s-a iimpus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-3, în două ore şi 38 de minute.

Tot sâmbătă, Gabi Adrian Boitan, locul 364 ATP, a fost învins, de Yunchaokete Bu (113 ATP), scor 6-3, 7-6 (3), într-o oră şi 42 de minute.

De asemenea, perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Fajing Sun/Rigele Te, scor 6-4, 6-4.

Vineri, Cezar Creţu (292 ATP) l-a învins pe Yunchaokete Bu, scor 3-6, 6-4, 7-6 (4), în trei ore şi şapte minute, şi Gabi Adrian Boitan s-a impus în faţa lui Yi Zhou (527 ATP), scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 41 de minute.

România şi China nu s-au mai întâlnit până acum în Cupa Davis, iar Craiova a găzduit în premieră un meci din cadrul acestei competiţii.