Citește și

Reprezentativa RD Congo s-a calificat în 16-imi la Cupa Mondială, după ce a învins Uzbekistan, scor 3-1, în ultima etapă a grupei K.
Pentru RD Congo au marcat Wissa (68-penalti), (90+1) şi Mayele (78), în timp ce pentru Uzbekistan a înscris Shomurodov (10).
- RD Congo a încheiat grupa K pe locul 3, cu 4 puncte, după ce a pierdut cu Columbia, scor 0-1, şi a remizat cu Portugalia, scor 1-1.
Uzbekistan nu a acumulat niciun punct, după ce a mai fost învinsă de Portugalia, scor 5-0, şi Columbia, scor 3-1.
După meci, Fabio Cannavaro, selecţionerul lui Uzbekistan, s-a arătat extrem de afectat de eliminare şi a avut un mesaj important pentru oamenii din Uzbekistan.
"Credeţi că nu sunt nervos sau furios? Nici mie nu-mi place să pierd. Am făcut câteva greşeli, dar nu-i voi învinovaţi pe jucători, pentru că am spus încă din prima zi a tragerii la sorţi că Cupa Mondială este un turneu foarte greu.
Au dat totul. Acum sunt foarte dezamăgiţi în vestiar. Credeţi-mă, suferă mai mult decât oricine din Uzbekistan.
Trebuie să ne dăm seama că fotbalul uzbec are încă nevoie de îmbunătăţiri. Uzbekistanul trebuie să continue să investească în academie şi în dezvoltarea tinerilor jucători, deoarece aceasta este singura modalitate de a asigura revenirea ţării la Cupa Mondială în următorii 20-30 de ani", a spus Cannavaro.
