VIDEO | Lecce – Parma 2-2. Remiză dramatică în derby-ul românesc din Serie A VIDEO | Lecce – Parma 2-2. Remiză dramatică în derby-ul românesc din Serie A
VIDEO | Real Madrid a făcut spectacol cu Espanyol VIDEO | Real Madrid a făcut spectacol cu Espanyol
VIDEO | Daniel Bîrligea a debutat la FCSB, dar a fost înlocuit la pauză şi a reacţionat: „Nu ştiu dacă din fericire sau din supărare” VIDEO | Daniel Bîrligea a debutat la FCSB, dar a fost înlocuit la pauză şi a reacţionat: „Nu ştiu dacă din fericire sau din supărare”
E gata! Tony revine în fotbalul românesc E gata! Tony revine în fotbalul românesc
Gigi Becali, prima reacţie după debutul lui Bîrligea! "Să nu cumva" Gigi Becali, prima reacţie după debutul lui Bîrligea! "Să nu cumva"
Gigi Becali s-a contrazis singur! "Unde e faultul? / E fault clar!" Gigi Becali s-a contrazis singur! "Unde e faultul? / E fault clar!"

FCSB a câştigat amicalul cu Zimbru, 6-1. ”Roş-albaştrii” şi-au zdrobit şi a doua adversara din perioada de pregătire

FCSB Publicat de Ovidiu Neacşu pe 2 iul 2022

FCSB a întâlnit-o pe Zimbru Chişinău, în al doilea amical al verii şi a câştigat fără probleme, cu 6-1. Echipa antrenată de Toni Petrea a dominat autoritar partida şi a făcut spectacol.

”Roş-albaştrii” au deschis scorul repede, prin Darius Olaru şi au dublat avantajul prin Florinel Coman. În a doua repriză FCSB s-a dezlănţuit şi a marcat patru goluri, prin Dawa, Musi, Stoica şi Mamut. Ianis Stoica a avut o execuţie de excepţie.

FCSB va mai disputa două amicale până la începerea campionatului, cu CS Mioveni şi Oţelul Galaţi. Echipa lui Toni Petrea o va întâlni pe nou-promovata ”U” Cluj, pe 16 iunie, în prima etapă a Superligii României.

FCSB - Zimbru Chişinău 6-1

• FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Dawa, Haruţ, Radunovic - Olaru, Edjouma, Oct. Popescu - A. Cordea, Fl. Tănase, Fl. Coman
  • Rezerve: Târnovanu, V. Creţu, A. Şut, M. Lixandru, I. Stoica, F. Achim, A. Şuteu, Ov. Perianu, Oaidă, A. Musi, I. Mamut
  •
  • Zimbru: Chişinău: Şmalenea - Burghiu, Covcenco, Ciopa, Răileanu - Al. Gâu, Bilinschii - Mihaliov, Dedov, Hovhannisyan - Sidorenco
  • Rezerve: Apostolachi, Petrişor, Ursu, Zavalişca, Pavalachi, Anton, Pleşco, Cr. Dani, Rodrigues, Holodov, I. Bejan, Rogac

Min. 83: GOL FCSB. Ianis Stoica urcă scorul la 6-1, după centrarea perfectă a lui Musi, atacantul reia pe poartă cu o lovitură excelentă de cap şi portarul adevers rămâne spectator.

Min. 81: GOL FCSB. La doar câteva minute vine şi răspunsul echipei antrenate de Toni Petrea. Mamut a primit o centrare poerfectă şi a marcat cu o lovitură de cap plasată.

Min. 78: GOL Zimbru.  Rodrigues a marcat, după erorile în lanţ din apărarea ”roş-albastră”. Acesta are timp să se întoarcă cu faţa la poartă şi înscrie golul de onoare.

Min. 71: GOL FCSB. Alexandru Musi profită de un ricoşeu favorbail şi arată mult calm în faţa porţii, învigându-l pe portarul advers cu un şut puternic la colţul lung.

Min. 61: GOL FCSB. Dawa marcehază primul gol pentru FCSB din câţiva metri, după o lovitură liberă executată excelent de puştiul Musi.

Min. 28: FCSB îşi dublează avantajul prin Florinel Coman, care înscrie cu poarta goală, în urma unui contraatac fulgerător. Pasa decisviă a fost oferită de Octavian Popescu.

Min. 10: FCSB a deschis scorul, Darius Olaru a profitat de greşeala imensă a portarului moldovenilor, Şmalenea. Acesta a greşit pasa şi i-a oferit golul pe tavă mijlocaşului FCSB-ului.