FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda fără Florin Tănase, care nu a prelungit contractul.
Citește și

FCSB a plecat vineri dimineaţă în primul cantonament al verii, programat în Olanda, la Venray. Roş-albaştrii vor rămâne acolo până pe 10 iulie, perioadă în care staff-ul tehnic va încerca să definitiveze lotul pentru noul sezon.
Marele absent din delegaţie este Florin Tănase, aflat încă în negocieri cu Gigi Becali pentru prelungirea contractului. Înţelegerea fotbalistului expiră la finalul lunii iunie, iar situaţia sa rămâne una dintre cele mai importante teme ale verii pentru FCSB.
Potrivit informaţiilor Prima Sport, mijlocaşul a decis să nu îşi prelungească înţelegerea cu fosta campioană a României, contract care expiră peste doar câteva zile, urmând cel mai probabil să accepte o ofertă din străinătate.
Mihai Lixandru a făcut deplasarea, deşi există discuţii pentru transferul său la DC United, în MLS. Mijlocaşul va continua pregătirea alături de echipă până când cluburile vor ajunge, eventual, la un acord final.
Printre absenţii de la plecarea spre cantonamentul din Olanda s-a numărat şi Siyabonga Ngezana. Fundaşul sud-african se află în ţara natală, unde urmează programul de recuperare după accidentarea suferită la genunchi. Acesta nu va călători alături de lot, ci se va alătura echipei direct în Olanda, atunci când va primi acordul staff-ului medical.
Din delegaţia FCSB a lipsit şi Alexandru Pantea, însă situaţia sa este diferită. Fundaşul dreapta este foarte aproape de o despărţire de club şi nu va merge în stagiul de pregătire, întrucât urmează să fie împrumutat în Grecia. Destinaţia sa este Levadiakos, formaţie pregătită începând din această vară de fostul antrenor al roş-albaştrilor, Elias Charalambous.
O altă absenţă este cea a lui Joao Paulo. Fotbalistul din Capul Verde se află alături de echipa naţională la Cupa Mondială, iar revenirea sa depinde de parcursul reprezentativei africane. Capul Verde va disputa un meci decisiv împotriva Arabiei Saudite, iar un succes i-ar asigura calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei.
În ceea ce priveşte noutăţile din lot, FCSB s-a prezentat în cantonament cu un singur transfer realizat până acum în această perioadă de mercato. Este vorba despre Ronny Labonne, fundaş dreapta adus de la Caen, din liga a treia franceză, jucător care face parte din lotul deplasat în Olanda şi va încerca să îi convingă pe oficialii clubului încă din perioada de pregătire.
În cantonament, FCSB va disputa cel puţin două meciuri amicale. Primul test confirmat este cel cu Union Saint-Gilloise, programat pe 5 iulie, duel în care roş-albaştrii îl pot întâlni pe fostul lor căpitan, Darius Olaru.
VIDEO | Plecare FCSB în cantonamentul din Olanda
