„E OUT!”. Elias Charalambous a dezvăluit situaţia jucătorilor accidentaţi de la FCSB cu o zi înaintea meciului cu Petrolul „E OUT!”. Elias Charalambous a dezvăluit situaţia jucătorilor accidentaţi de la FCSB cu o zi înaintea meciului cu Petrolul
Ultimă oră! Starul lui Liverpool cumpără fosta echipă a lui Ciprian Tătăruşanu

Gigi Becali a ordonat, Charalambous şi Pintilii au executat! Cum va arăta primul 11 al FCSB-ului în partida cu Petrolul Gigi Becali a ordonat, Charalambous şi Pintilii au executat! Cum va arăta primul 11 al FCSB-ului în partida cu Petrolul
Breaking News! Mircea Lucescu a anunţat lista stranierilor pentru partidele cu Lituania şi Cipru! Coşmarul lui MM Stoica, în atacul României

Ovidiu Haţegan în locul lui Vassaras la şefia CCA? „Ar fi o realizare pentru arbitrajul românesc” Ovidiu Haţegan în locul lui Vassaras la şefia CCA? „Ar fi o realizare pentru arbitrajul românesc”
”Am crezut că are onoare şi nu merge la FCSB!”. Patronul lui Sepsi, discurs manifest la adresa lui Ştefănescu. Povestea din spatele transferului făcut de Becali

FCSB - LASK Linz 1-0. Geniul lui Olaru o duce pe FCSB în Europa League

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 29 aug 2024

FCSB a câştigat pe teren propriu, scor 1-0, cu formaţia austriacă LASK Linz, şi s-a calificat pe tabloul principal al Ligii Europa.

Bucureştenii au dominat startul partidei de pe stadionul Steaua, apoi Ziereis a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, în minutul 10. Adil Taoui a şutat şi el în minutul 15, iar gazdele au replicat prin ocazia lui David Miculescu, din minutul 43, când bucureşteanul a trimis pe paortă şi Siebenhandl a respins. Goalkeeperul oaspeţilor a prins şi şutul lui Florin Tănase, din minutul 45 şi la cabine s-a intrat cu scor alb.

După pauză FCSB a controlat meciul, dar nu a reuşit să concretizeze decât în minutul 90+2, când Darius Olaru a pătruns pe stânga, a şutat dintr-un unghi imposibil şi a înscris golul unei calificări aşteptate de şase ani, de când FCSB a jucat ultima oară în grupele Ligii Europa.

LIVE TEXT | FCSB - LASK Linz 1-0 (Olaru 90+3). Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu – Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Şut, Alhassan, Olaru, Băluţă, Miculescu – Tănase
  • LASK: Siebenhandl – Bogarde, Ziereis, Stojkovic, Bello – Talovierov, Berisha, Taoui, Horvath, Usor – Ljubicic

Minutul 90+7: Final de meci! FCSB bate cu 1-0.

Minutul 90+3: GOL FCSB! Olaru a pătruns în careu şi a reluat din unghi sub transversală.

Minutul 83: Popa a reluat dintr-o poziţie bună, dar apărarea austriecilor a salvat providenţial.

Minutul 63: Olaru a centrat în careu la Creţu, dar fundaşul lui FCSB a tras în afara careului.

Minutul 52: Usor a reuluat peste poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45: Tănase a fost găsit în careu, dar a reluat moale, fără emoţii pentru portar.

Minutul 40: Tănase a cerut penalty, dar arbitrul nu a dictat nimic.

Minutul 15: Târnovanu a salvat în corner la mingea trimisă în forţă de Taoui.

Minutul 10: Ziereis a trimis cu capul pe lângă o minge din corner.

---------------------------------

FCSB vine după înrângerea din Superliga de pe terenul celor de la FC Hermannstadt, scor 2-0. „Roş-albaştri” pleacă favoriţi înaintea acestui duel, având în vedere că vor juca acasă în faţa fanilor, chiar dacă forma din campionat nu se ridică la nivelul aşteptărilor, acolo unde campioana en-titre este pe penultimul loc, cu 5 puncte după 6 etape.

Nici LASK Linz nu stă mai bine în campionat. Austriecii au obţinut doar 3 puncte în primele etape, ocupând locul 10. În ultima etapă, LASK Linz a fost învinsă în deplasare de Austria Viena, scor 2-1.

Rezultatul meciului tur a fost 1-1.