Alexandru Mitriţă, despre echipa naţională. ”Se vede că este un grup unit şi prin acest lucru se văd şi rezultatele” Alexandru Mitriţă, despre echipa naţională. ”Se vede că este un grup unit şi prin acest lucru se văd şi rezultatele”
Jaqueline Cristian, eliminată în primul tur la dublu, la Wuhan Jaqueline Cristian, eliminată în primul tur la dublu, la Wuhan
Decizia conducerii lui Hermannstadt după seria foarte modestă de rezultate Decizia conducerii lui Hermannstadt după seria foarte modestă de rezultate
Un membru nou în staful selecţionerului Mircea Lucescu Un membru nou în staful selecţionerului Mircea Lucescu
Carlos Alcaraz a urcat în ierarhia ATP. Cine este jucătorul român cel mai bine clasat Carlos Alcaraz a urcat în ierarhia ATP. Cine este jucătorul român cel mai bine clasat
Gigi Becali a pus ochii pe un titular de la CFR Cluj Gigi Becali a pus ochii pe un titular de la CFR Cluj

Germania, învinsă la scor de Japonia, într-un meci amical

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 10 sep 2023

Echipa naţională a Germaniei a pierdut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-4, partida amicală disputată în compania naţionalei Japoniei.

La Wolfsburg, pe Volswagen Arena, oaspeţii au deschis scorul în minutul 11, prin Junya Ito, atacantul lui Reims. Gazdele au replicat repede, Leroy Sane egalând în minutul 19, însă Japonia a amuţit tribunele preluând din nou conducerea. De această dată a marcat atacantul lui Feyenoord, Ayase Ueda, în minutul 22 şi la pauză formaţia asiatică a intrat în avantaj, 2-1.

În repriza secundă ambele echipe au efectuat mai multe schimbări, iar selecţionerul japonez Hajime Moriyasu a fost extrem de inspirat. Finalul de meci a aparţinut Japoniei, care a mai înscris de două ori, prin doi jucători intraţi în repriza secundă: Takuma Asano (min. 90) şi Ao Tanaka (min. 90+2). Pasele de gol la ambele reuşite nipone au fost oferite de Takefusa Kubo, intrat şi el în partea a doua a meciului.

Pentru Germania este a treia înfrângere consecutivă şi a patra suferită în acest an.