Florin Tănase (31 de ani) se află într-o situaţie complicată la FCSB după ce a intrat într-un conflict cu patronul echipei, Gigi Becali.
Citește și
Omul de afaceri i-a reproşat acestuia comportamentul avut şi faptul că a ezitat să semneze prelungirea contractului, scadent în această vară. Tănase a solicitat, iniţial, un contract pentru încă patru ani, fapt refuzat categoric de Becali.
Finanţatorul de la FCSB a avut o intervenţie în exclusivitate pentru Prima Sport în cadrul emisiunii Fotbal Show şi a făcut publice ultimele noutăţi despre situaţia lui Tănase, care nu se află în cantonamentul din Olanda al roş-albaştriilor.
"Echipa de fotbal nu stă în 1, 2, 3 sau 4 jucători. Eu pe Tănase l-am considerat prieten, dar am văzut că din punctul lui de vedere nu e aşa. I-am şi zis lui MM că Tănase vine în cantonament, chiar dacă n-are contract. Eu am fost surprins că nu e în cantonament.
L-am sunat şi mi-a zis că nu e în cantonament că nu avem contract. Du-te, mă, antrenează-te, ce contract? Ştii că ne înţelegem, care e marea problemă? Eu nu pot să-mi dau seama, chiar nu mă aşteptam. MM a zis că nu o să meargă în cantonament, dar eu ziceam că se duce sigur în cantonament.
Olaru mi-a dat un mesaj impresionant. Toată viaţa o să ţin minte acest mesaj. Atât de frumos a scris că nici nu pot să reproduc. Trebuia să-mi dea şi Tănase un mesaj de la mulţi ani, nu aveam eu aşteptări să-mi dea mesaj, dar asa era frumos. Nu a dat nimic.
Am vorbit azi cu el, dar mi-a zis că nu mai vrea contract pe un an, i-am zis că facem pe doi ani, apoi mi-a zis că se mai gândeşte. I-am zis să se gândească mai repede că nu vreau un jucător care nu se mai antrenează doi ani. El prima dată a zis că vrea pe patru ani, dar acum a cerut pe doi ani.
Mi-am dat seama că oamenii nu sunt aşa ca mine. Eu am prietenie cu oamenii, fac glume cu prietenii mei, eu nu fac glume cu cei care nu sunt prietenii mei. Chiar nu mă aşteptam", a spus Gigi Becali, în exclusivitate pentru Prima Sport.
