Edward Iordănescu a povestit despre întâlnirea care l-a impresionat cel mai mult în cariera sa de antrenor, avându-l în prim-plan pe Carlo Ancelotti.
Citește și

În perioada în care se afla pe banca naţionalei României, tehnicianul român a efectuat două vizite la Real Madrid pentru a studia modul de lucru al antrenorului italian.
În cadrul uneia dintre discuţii, cei doi au schimbat opinii despre ce înseamnă identitatea unei echipe în fotbalul actual, iar explicaţia lui Ancelotti l-a surprins în mod plăcut pe Iordănescu.
Iordănescu a mărturisit că filosofia antrenorului italian i-a oferit o perspectivă diferită asupra modului în care trebuie construită şi condusă o echipă de top.
”Am fost la domnul Carlo Ancelotti de două ori. La un moment dat l-am întrebat despre identitate. Eu sunt un om care crede foarte mult în identitatea unei echipe. Şi el mi-a zis: «Mie nu-mi place să vorbesc despre identitate». Am rămas blocat, a fost primul antrenor care mi-a spus asta!
L-am întrebat: «Mister, de ce?». «Mie-mi place să vorbesc despre complexitate. Noi nu avem un fotbal rigid la Real Madrid». Mi-a dat exemplu o finală de Champions League pe care o câştigase cu Liverpool”, a declarat Iordănescu pentru GSP.
”Mi-a povestit: «Noi aşa am câştigat trofeul. E mai greu de analizat pentru adversari. Suntem mai imprevizibili, mai greu de blocat. Vreau mai multă creativitate, mai multă mobilitate, mai multă libertate. Nu vreau să-i reduc pe jucători la un sistem rigid şi o abordare rigidă. Vorbesc mai puţin despre identitate. Vorbesc despre creativitate». Filosofii şi filosofii”, a completat Iordănescu.
