”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Jannik Sinner, campion la US Open

Tenis Publicat de Tudor Moisa pe 8 sep 2024

Italianul Jannik Sinner, numărul 1 mondial, a câştigat, duminică, pentru prima dată turneul US Open, ultimul grand slam al anului.

Sinner, antrenat de Darren Cahill, l-a învins în finală pe americanul Taylor Fritz, locul 12 ATP, scor 6-3, 6-4, 7-5.

La meci au asistat numeroase celebrităţi, între care şi Taylor Swift, Courteney Cox, Anna Wintour, Eddie Redmayne şi Lewis Hamilton.

Cu victoria sa în două ore şi 16 minute, Sinner a devenit al patrulea om care câştigă Australian Open şi US Open pe hard în acelaşi sezon, după Mats Wilander, Roger Federer şi Novak Djokovici. În vârstă de 23 de ani, numărul 1 în clasamentul ATP este, de asemenea, primul campion italian la simplu masculin din istoria turneului şi doar al doilea campion italian la simplu în general, după triumful Flaviei Pennetta la simplu feminin din 2015.

Câştigătorul turneului a obţinut 3,6 milioane de dolari, iar finalistul învins 1,8 milioane de dolari.