Mijlocaşul de la Rapid Bucureşti Abdul Kader Keita a fost trimis în judecată în dosarul în care este acuzat de părăsirea locului accidentului şi ucidere din culpă, după ce a accidentat o femeie pe o trecere de pietoni, victima murind la spital. Fotbalistul se află sub control judiciar, procurorul de caz solicitând instanţei de judecată menţinerea acestei măsuri preventive.
Citește și

Fotbalistul Abdul Kader Keita a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti, pentru părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia şi ucidere din culpă. Fotbalistul se află sub control judiciar, iar procurorii cer instanţei de judecată menţinerea măsurii preventive.
"La data de 03.03.2026, ora 05:46, inculpatul K.A.K. a condus autoturismul pe o stradă din municipiul Bucureşti, sector 2 şi, fără a acorda prioritate de trecere, a accidentat-o pe numita I.F, angajată în traversarea părţii carosabile, pe trecerea pentru pietoni marcată şi semnalizată corespunzător, apoi a părăsit locul producerii accidentului, fără încuviinţarea organelor de poliţie ori a procurorului. Ulterior, la data de 07.04.2026 a rezultat decesul victimei, în timp ce aceasta se afla internată într-o unitate spitalicească", se arată în documentele anchetatorilor.
Kader Keita este acuzat de ucidere din culpă şi de părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea Poliţiei, infracţiuni pentru care Codul Penal prevede pedepse între 2 şi 7 ani de închisoare. Avocatul Artin Sarchizian a analizat cazul lui Keita pentru FANATIK şi s-a pronunţat cu privire la pedeapsa pe care ar putea să o primească africanul. „În practică, de cele mai multe ori se dispune o pedeapsă cu suspendare. Contează însă foarte mult şi atitudinea pe care o va avea în faţa instanţei.
Chiar dacă vorbim despre ucidere din culpă, analiza se face raportat la consecinţa cea mai gravă, respectiv decesul, nu doar la vătămare. În favoarea sa este tocmai caracterul de culpă al faptei, anume că nu a existat intenţia de a ucide, însă rezultatul s-a produs. Vorbim, în esenţă, despre un accident, iar această poziţie subiectivă face diferenţa”, a transmis Sarchizian.
Kader Keita a continuat să joace pentru Rapid după producerea accidentului, fiind prezent pe gazon în 8 jocuri din play-off.
