Liga portugheză va planta 200 de copaci pentru fiecare gol marcat, ca răspuns după incendiile de vegetaţie Liga portugheză va planta 200 de copaci pentru fiecare gol marcat, ca răspuns după incendiile de vegetaţie
Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre duelul cu Universitatea Craiova. "Nu întâmplător suntem pe primul loc" Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre duelul cu Universitatea Craiova. "Nu întâmplător suntem pe primul loc"
VIDEO | FC Botoşani - Gloria Buzău 3-3. Regal fotbalistic oferit de ultimele clasate

Jucătorul de la FCSB care a fost scos de pe listă Jucătorul de la FCSB care a fost scos de pe listă
"Foarte pasionat, muncitor şi motivator”. Grameni, fascinat de modul în care Şumudică pregăteşte echipa "Foarte pasionat, muncitor şi motivator”. Grameni, fascinat de modul în care Şumudică pregăteşte echipa
VIDEO | EUROGOL Constantin Budescu! Execuţie magistrală din marginea terenului în disputa cu FC Botoşani

LASK Linz - FCSB 1-1. Totul se decide la retur

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 22 aug 2024

FCSB a remizat în deplasare, scor 1-1, cu echipa LASK Linz, într-un meci din prima manşă a play-off-ului Ligii Europa.

Au marcat Taoui ’34 pentru gazde şi Miculescu ‘45+2 pentru FCSB.

LIVE TEXT | LASK - FCSB 1-1 (Taoui 34 / Miculescu 45+2). Echipele de start:

• LASK Linz: Lawal - Bagarde, Ziereis, Smolcic, Bella - Harvath, V. Berisha - Usor, Zulj, Taoui - Ljubicic
  • FCSB: Târnovanu – Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Şut, Edjouma – Băluţă, Olaru, Miculescu - D. Popa

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 89: Replica vine de la Popescu, care însă reia fără probleme pentru portar.

Minutul 87: Berisha caută colţul scurt şi zguduie transversala.

Minutul 75: Portarul lui LASK are o intervenţie excelentă la şutul lui Octavian Popescu din 7 metri.

Minutul 55: Olaru solicită penalty, dar arbitrul nu acordă nimic.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 45+2: GOL FCSB! Miculescu reia cu capul din 6 metri în poartă centrearea lui Creţu.

Minutul 34: GOL LASK! Taoui reia din faţa porţii o fază perfect lucrată.

Minutul 21: Usor trage în forţă din marginea careului mic mult peste.

Minutul 11: Taoui trage de la distanţă puţin pe lângă poartă.

-----------------------------

FCSB vine după înfrângerea surprinzătoare din Superliga, 1-0 acasă, cu Poli Iaşi şi după eliminarea din play-off-ul Champions League, unde Sparta Praga s-a impus cu 4-3 la general. „Roş-albaştrii” sunt calificaţi în Conference League, dar îşi doresc să ajungă în cea de-a doua competiţie europeană.

De cealaltă parte, LASK vine după două înfrângeri în campionatul Austriei, 2-1 cu Altach şi 1-0 cu Salzburg şi se află pe locul 9 după primele 3 etape. Austrieci sunt la primul meci european din acest sezon.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară într-un meci amical la începutul lui 2024, în care FCSB s-a impus cu 3-1.