”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Motivul incredibil pentru care Lionel Messi nu a fost suspendat înainte de o finală de Copa America

Fotbal Internațional Publicat de Tudor Moisa ieri, 17:18

Lionel Messi are în palmares două trofee Copa America câştigate. De asemenea, cu el în echipă, Argentiana a jucat alte trei finale de Copa America.

Debutul lui Messi la Copa America a avut loc la ediţia din 2007. Atunci, Argentina a ajuns până în finală, dar a pierdut fără drept de apel, scor 0-3, în faţa Braziliei. Totuşi, Messi nu ar fi trebuit să fie pe teren la acel meci.

În semifinale, Argentina a întâlnit-o pe Mexic. Sud-americanii s-au impus, scor 3-0, iar Messi a înscris al doilea gol. La centru s-a aflat Carlos Chandia, un fost arbitru din Chile, care a făcut o dezvăluire incredibilă.

Dacă Messi ar fi primit un cartonaş galben, atunci ar fi ratat finala cu Brazilia. Carlos Chandia a declarat că a vrut la finalul meciului să îi ceară tricoul lui Messi şi astfel l-a iertat pe superstar de un cartonaş galben, pentru a nu-l supăra.

”De nicăieri, Messi a atins mingea cu mâna la centrul terenului. Nu era vreo oportunitate de gol pentru Mexic. I-am spus «Trebuia să îţi dau cartonaş galben, asta te va costa tricoul», aşa că nu i-am acordat cartonaşul. Mai erau două minute de joc, scorul era 3-0. Dacă îi acordam cartonaşul galben, asta l-ar fi costat şansa de a juca în finala Copa America.

Mi-a dat tricoul la vestiare apoi. De fapt, a vrut să mi-l dea încă de când eram pe teren, dar i-am spus «Nu, nu, nu. Mi-l dai la vestiare». Apoi a venit la cabine cu tricoul şi mi l-a lăsat. Fiul meu încă îl are. Cred că pentru faptul că nu i-am dat cartonaş galben lui Messi, brazilienii au făcut puţină vâlvă şi de aceea am ratat şansa de a arbitra finala Copa America”,  declarat Carlos Chandia pentru ESPN, citat de The Sun.