Ultima oră
Spania vs. Franţa! Păreri împărţite după meciurile de la Campionatul Mondial: ”Didier Deschamps este depăşit” | VIDEO EXCLUSIV Spania vs. Franţa! Păreri împărţite după meciurile de la Campionatul Mondial: ”Didier Deschamps este depăşit” | VIDEO EXCLUSIV
”Nu ştiu dacă să cred”. Ofertă pentru Mihai Lixandru dintr-un campionat important ”Nu ştiu dacă să cred”. Ofertă pentru Mihai Lixandru dintr-un campionat important
A fost detonată în direct bomba de la FCSB! Becali îl cumpără pe preferatul lui Edi Iordănescu de la naţională: ”Un milion de euro îi dă şi Gigi lui!”

A fost detonată în direct bomba de la FCSB! Becali îl cumpără pe preferatul lui Edi Iordănescu de la naţională: ”Un milion de euro îi dă şi Gigi lui!”
Marketa Vondrousova, fostă campioană la Wimbledon, a fost suspendată patru ani după ce a refuzat un test antidoping Marketa Vondrousova, fostă campioană la Wimbledon, a fost suspendată patru ani după ce a refuzat un test antidoping
Un dublu campion al Danemarcei se transferă în Superliga Un dublu campion al Danemarcei se transferă în Superliga
Ronny Labonne, conferinţă de prezentare la FCSB: ”Toată lumea m-a sfătuit să vin aici. În şase luni voi învăţa româna!” Ronny Labonne, conferinţă de prezentare la FCSB: ”Toată lumea m-a sfătuit să vin aici. În şase luni voi învăţa româna!”

Obiceiul lui Maxime Sivis după meciurile de la Cupa Mondială: ”Îi sun şi iese mereu o dezbatere interesantă” | EXCLUSIV

Fotbal Internațional Publicat astăzi, 16:42
mail-share icon Email

 

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38127/22489962/1/petrolul-ploiesti-dinamo-bucuresti-superliga-superbet-15-09-2025-1.jpg

Maxime Sivis a sosit în Superliga în vara anului trecut atunci când Dinamo Bucureşti l-a adus liber de contract. Fotbalistul a crescut în Franţa, dar părinţii săi sunt din Congo, motiv pentru care are două favorite la acest Campionat Mondial.

  • La nivel juvenil, Sivis a evoluat pentru DR Congo U17, pentru care a strâns doar o singură selecţie!

Sivis a dezvăluit, printre altele, obiceiul pe care îl are după ce se uită la un meci de la CM: ”Îmi sun prietenii fotbalişti să analizăm”.

”(n.r. jucătorii cheie de la Franţa) O să spun Mbappe, dar sincer aş spune că cel decisiv poate să fie Olise. Dacă nu pot spune de la Franţa, atunci o să aleg de la Congo şi spun Wan Bissaka. Joacă pe postul meu şi este un fotbalist care a avut evoluţii bune. 

(n.r. cum e pentru el să vadă că Messi şi Ronaldo sunt la ultimul mondial) Da sunt jucători imenşi, care au au avut o rivalitate mare, au fost doi fotbalişti de referinţă pentru toată lumea. Iar faptul că este ultimul lor turneu final îţi strânge un pic inima fiindcă sunt jucătorii cu care am crescut şi au fost unii dintre cei mai buni. 

Le urmăresc singur fiindcă sunt singur acasă, dar după meci normal că este o dezbatere cu prietenii mei fotbalişti despre ce echipă a mai fost mai bună, ce jucător a făcut o partidă mai bună.

Normal că este foarte plăcut să dezbaţi, fiindcă analizezi fiecare lucru în parte şi este o dezbatere interesantă”, a dezvăluit Sivis pentru Prima Sport.

Întrebat ce i-a plăcut cel mai mult de la ediţia actuală de Cupa Mondială care are loc în SUA, Sivis a declarat: ”Atmosfera este foarte plăcută, este diferită de la fiecare ţară în parte de la Canada, Mexic până în SUA.

Cred că fanii care au venit, de exemplu să fie alături de Africa, de Capul Verde, Coasta de Fildeş şi cei care vor veni vor face o atmosferă foarte frumoasă în tribune”.

mail-share icon Email
viewscnt