”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

România – China 2-2. Boitan a pierdut în faţa lui Bu, iar disputa se decide în meciul decisiv

Tenis Publicat de Daian Cutu pe sâmbătă, 16:05

Gabi Adrian Boitan, locul 364 ATP, a fost învins, sâmbătă, de Yunchaokete Bu (113 ATP), în al patrulea meci al întâlnirii de Cupa Davis România – China, de la Craiova. Ca urmare a acestei înfrângeri, scorul general al confruntării din Grupa Mondială II a Cupei Davis a devenit 2-2.

Bu s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6 (3), într-o oră şi 42 de minute.

Tot sâmbătă, perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Fajing Sun/Rigele Te, scor 6-4, 6-4.

Vineri, Cezar Creţu (292 ATP) l-a învins pe Yunchaokete Bu, scor 3-6, 6-4, 7-6 (4), în trei ore şi şapte minute, şi Gabi Adrian Boitan s-a impus în faţa lui Yi Zhou (527 ATP), scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 41 de minute.

Ultimul meci al întâlnirii, care va decide echipa câştigătoare, îi va avea ca protagonişti pe Cezar Creţu şi Yi Zhou.

România şi China nu s-au mai întâlnit până acum în Cupa Davis, Craiova găzduind, în premieră, un meci din cadrul acestei competiţii.