Florinel Coman a făcut SHOW în Champions League chiar în partida în care Sergio Rico a jucat din nou

Zeljko Kopic a ieşit la atac după declaraţia lui Gigi Becali: „Nu trebuie să îi demonstrez nimic lui!” Zeljko Kopic a ieşit la atac după declaraţia lui Gigi Becali: „Nu trebuie să îi demonstrez nimic lui!”
Oligarhul rus care o controlează pe PAOK pune presiune mare pe Lucescu: ”Are două motive pentru care a spus asta!”

Răzvan Lucescu, exploziv înainte de meciul din Europa League: "Pentru mine FCSB este Steaua!”
Gigi Becali, discurs pentru jucători în drum spre Salonic! Ce le va cere patronul: „Vreau să le spun câteva vorbe” Gigi Becali, discurs pentru jucători în drum spre Salonic! Ce le va cere patronul: „Vreau să le spun câteva vorbe”
Cutremur la Manchester City! Superstarul pe care campioana Angliei a plătit 62 de milioane de euro a fost arestat Cutremur la Manchester City! Superstarul pe care campioana Angliei a plătit 62 de milioane de euro a fost arestat

Serbia - România 18-7. ”Tricolorii” termină europeanul de polo pe locul 8

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 16 ian 2024

Naţionala masculină de polo a fost învinsă marţi, la Zagreb, de reprezentativa Serbiei, scor 18-7, în meciul de clasare finală pe locurile 7-8. Pentru România urmează participarea la Campionatul Mondial de luna viitoare.

Scorul pe reprize a fost 5-1, 3-2, 4-1, 6-3.

Rezultatele României la CE din Croaţia sunt: 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia (grupa D), 18-11 cu Georgia (play-off), 7-24 cu Spania (sferturile de finală), 11-18 cu Muntenegru (locurile 5-8) şi 7-18 cu Serbia (locurile 7-8).

Astfel, tricolorii au încheiat Campionatul European pe locul 8, faţă de locul 10 la ediţia anterioară.

Pentru ei urmează participarea la Campionatul Mondial de la Doha, unde vor evolua în grupa D, după programul: cu Ungaria (5 februarie), cu Kazakhstan (7 februarie) şi cu Italia (9 februarie).

Prima clasată din fiecare din cele patru grupe se va califica direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca în play-off, în 11 februarie. Meciurile din sferturi vor avea loc în 13 februarie, semifinalele două zile mai târziu, iar finalele pentru medalii în 17 februarie.

Primele patru clasate se vor califica la Jocurile Olimpice din 2024.

România ajunge la Campionatul Mondial după 11 ani, graţie calificării în sferturile Campionatului European, care se încheie marţi, în Croaţia, cu finala pentru bronz, între Italia – Ungaria, respectiv cea pentru trofeu, între Croaţia – Spania.