Real Madrid a recurs la un gest neaşteptat după retragerea lui Andres Iniesta Real Madrid a recurs la un gest neaşteptat după retragerea lui Andres Iniesta
La un pas de depunctare! Patru cluburi din Superligă sunt în pericol La un pas de depunctare! Patru cluburi din Superligă sunt în pericol
Cinci alpinişti ruşi au murit în timpul escaladării muntelui Dhaulagiri din Himalaya Cinci alpinişti ruşi au murit în timpul escaladării muntelui Dhaulagiri din Himalaya
Duvan Zapata nu va mai juca în acest sezon Duvan Zapata nu va mai juca în acest sezon
Decizia luată de FRF cu privire la Nordis Decizia luată de FRF cu privire la Nordis
Paul Pogba va reveni pe teren într-un meci demonstrativ Paul Pogba va reveni pe teren într-un meci demonstrativ

Show în Bundesliga. Victorie pentru Leverkusen în faţa lui RB Leipzig, festival de goluri la Augsburg

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 19 aug 2023

Bayer Leverkusen a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia RB Leipzig, scor 3-2, în prima etapă a Bundesligii. În cele cinci meciuri disputate sâmbătă s-au înscris 23 de goluri.

Leverkusen a avut ceva emoţii cu RB Leipzig, una din echipele mari ale Bundesligii, dar a reuşit să se impună cu 3-2. Băieţii lui Xabi Alonso au condus cu 2-0 şi cu 3-1, iar oaspeţii au replicat prin Dani Olmo, aflat la al patrulea gol în acest start de sezon, şi prin Lois Openda. În ultimul sfert de oră Leipzig a alergat după o egalare care nu a venit şi, după cucerirea Supercupei, alb-roşii debutează cu stângul în Bundesliga.

La Augsburg, prima parte a reprizei întâi a părut că va aduce o victorie fără probleme a Borussie Monchengladbach, care conducea cu 2-0 în minutul 27. Chiar dacă Elvis Rexhbecaj a redus din diferenţă în minutul 29, Ngoumou a refăcut în minutul 37 avantajul de două goluri al oaspeţilor. De aici, meciul s-a schimbat complet. Augsburg a reuşit să egaleze până la finalul reprizei, prin Max Bauer şi Sven Michel, iar în minutul 76 Ruben Vargas a marcat pentru 4-3. Tomas Cvancara a salvat însă un punct pentru Borussia, egalând în minutul 90+7 şi stabilind scorul final, 4-4.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate sâmbătă, în prima etapă din Bundesliga:

Bayer Leverkusen – RB Leipzig 3-2 (Frimpong 24, Tah 35, Wirtz 64 / Dani Olmo 39, Openda 71);

VfL Wolfsburg – Heidenheim 2-0 (Wind 6, 27);

Hoffenheim – Freiburg 1-2 (Kabak 50 / Szalai 39 autogol, Sallai 45);

Augsburg – Borussia Monchengladbach 4-4 (Rexhbecaj 29, Bauer 41, Michel 45+7, R. Vargas 76 / Itakura 13, Cvancara 27, 90+7, Ngoumou 37);

VfB Stuttgart – Bochum 5-0 (Guirassy 18, 77, Zagadou 38, Mvumpa 60, 67).