Comisia de Disciplină a sancţionat două cluburi după ultima etapă din Superliga Comisia de Disciplină a sancţionat două cluburi după ultima etapă din Superliga
Alcaraz speră că Nadal nu îşi va încheia cariera după faza finală a Cupei Davis, în noiembrie Alcaraz speră că Nadal nu îşi va încheia cariera după faza finală a Cupei Davis, în noiembrie
Borcea se ia la trântă cu FCSB: ”Am scris istorie în fotbalul românesc!”

Damien Dussaut a semnat. Fotbalistul va evolua la o echipă din Superligă Damien Dussaut a semnat. Fotbalistul va evolua la o echipă din Superligă
Turcii s-au săturat de Denis Drăguş: ”Zero pase lungi, zero pase si zero pase-cheie. A afectat echipa!”

Ce lovitură încasează Real Madrid! Kylian Mbappe s-a accidentat şi e OUT! Cât va lipsi superstarul francez Ce lovitură încasează Real Madrid! Kylian Mbappe s-a accidentat şi e OUT! Cât va lipsi superstarul francez

St Pauli a promovat în Bundesliga după 13 ani de aşteptare

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 12 mai 2024

FC St Pauli şi-a asigurat duminică promovarea în Bundesliga după ce a învins, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia VfL Osnabruck.

FC St Pauli, echipa unui cartier din Hamburg, a promovat matematic în Bundesliga după 13 ani de la ultima prezenţă în elita fotbalului german. Formaţia antrenată de Fabian Hurzeler a condus cu 3-0 pe Osnabruck, după golurile marcate de Afolayan, în minutele 7 şi 58, şi de Nemeth, în minutul 68. Oaspeţii au marcat golul de onoare în minutul 90+1, dintr-un penalti.

Înaintea ultimei etape, St Pauli este lider în clasamentul 2 Bundesliga, cu 66 de puncte, iar pe locul secund este Kiel, cu 65 de puncte. Ambele formaţii au promovat în Bundesliga, în timp ce ocupanta locului al treilea, Fortuna Dusseldorf, cu 60 de puncte, va merge în play-off-ul de promovare.

FC St Pauli a mai evoluat în Bundesliga în sezoanele 2001-02 şi 2010-11. În ambele ediţii a ocupat locul 18 şi a retrogradat la final de sezon.