CSM Lugoj, victorie cu VK Selmy Brno, campioana Cehiei, în primul tur din Challenge Cup CSM Lugoj, victorie cu VK Selmy Brno, campioana Cehiei, în primul tur din Challenge Cup
Agentul lui Ionuţ Radu nu s-a ferit să o spună! Situaţia complicată a portarului român. „A simţit că Serie B este prea mică pentru el” Agentul lui Ionuţ Radu nu s-a ferit să o spună! Situaţia complicată a portarului român. „A simţit că Serie B este prea mică pentru el”
Lună de miere încheiată în arest. Doi suporteri ai echipei Valencia, reţinuţi în Singapore după ce au desfăşurat bannere împotriva proprietarului Peter Lim

Şumudică, atacat din toate părţile: ”A spus că ar defila cu echipa pe care o avea Lennon. Păi, ce se întâmplă acum? Nu mai defilează?”

Americanul Frances Tiafoe l-a insultat pe arbitru după meciul din turul trei de la Mastersul de la Shanghai

VIDEO | Mesajul superb a lui Iniesta, după anunţarea retragerii. „Aş fi putut juca până la 90 de ani, dar sunt fericit că mi-am îndeplinit visul de a deveni fotbalist” VIDEO | Mesajul superb a lui Iniesta, după anunţarea retragerii. „Aş fi putut juca până la 90 de ani, dar sunt fericit că mi-am îndeplinit visul de a deveni fotbalist”

Rapid Publicat astăzi, 19:31

FC Botoşani a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea bucureşteană Rapid, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii.

Rapid a avut prima mare ocazie a partidei de la Botoşani, în minutul 25, când Friday Adams a respins din faţa porţii goale şutul lui Petrila. Portarul debutant al gazdelor, grecul Anestis a scos şutul lui Jambor, iar în minutul 45+1 Hromada a trimis în bara transversală.

După pauză, gazdele au fost mai periculoase şi Chică-Roşă a şutat pe lângă poartă în minutul 49, pentru ca în minutul 52 acelaşi jucător să deschidă scorul, din şase metri, la şutul deviat al lui Francisco Junior.  Rapid a ratat în minutul 88 la şutul lui Săpunaru, dar gazdele au reuşit să îşi mărească avantajul un minut mai târziu.

Doi dintre jucătorii bucureşteni s-au ciocnit involuntar la centrul terenului, moldovenii au recuperat şi Aldair Ferreira a înscris cu un şut din careu, stabilind scorul final, 2-0 pentru FC Botoşani. Moldovenii au părăsit ultimul loc al clasamentului.

După eşecul cu FC Botoşani, Marius Şumudică a recunoscut că a avut o discuţie cu Dan Şucu.

Antrenorul din Giuleşti susţine că nu se pune problema să plece şi a punctat faptul că a venit cu sufletul la Rapid, nu pentru bani.

Şumudică nu a reuşit să redreseze Rapidului aşa cum şi-ar fi dorit, iar impresarul lui Drăguşin, Florin Manea, a vorbit despre situaţia în care a ajuns clubul.

”Au făcut nişte transferuri care nu mi se par foarte bune, dar să sperăm că prin intrarea lui Boupendza, N’Jie şi Dobre vor reuşi să-şi revină. Pe antrenori îi ţin rezultatele. Dacă nu ai rezultate, nu are nimeni răbdare, mai ales la echipele care au pretenţii.

Nu poţi să dai vina numai pe jucători. Şumudică, totuşi, a preluat o echipă din mers, n-a făcut pregătirea. Dar nu poţi să dai vina pe jucători. Ştiai înainte să te duci, nu? Am văzut o declaraţie a lui Şumi în care spunea că ar defila cu echipa pe care o avea Lennon. Păi, ce se întâmplă acum? Nu mai defilează? Toată lumea de acolo este vinovată. Nu poţi să excluzi pe cineva. Poate singurul, care nu e vinovat, e Şucu, pentru că a băgat bani.

Dar, cei de pe lângă el, sunt vinovaţi, pentru că l-au pus să cheltuie bani pe ceva ce nu dă roade, cum a fost şi venirea lui Lennon. Eu zic că Şumudică merita o şansă, acum sper să scoată echipa din criză. Dacă nu… asta este.

La echipele mari, nu primeşti prea mult timp. Probabil că o etapă sau două mai are, dar, dacă mai vine încă un rezultat negativ, nu ştiu câtă răbdare are domnul Şucu. E o problemă şi la club, pentru că vine unul, vine al doilea, vine al treilea… toţi sunt slabi?”, a declarat Florin Manea pentru ProSport.ro