Jaqueline Cristian, eliminată în primul tur la dublu, la Wuhan Jaqueline Cristian, eliminată în primul tur la dublu, la Wuhan
Decizia conducerii lui Hermannstadt după seria foarte modestă de rezultate Decizia conducerii lui Hermannstadt după seria foarte modestă de rezultate
Un membru nou în staful selecţionerului Mircea Lucescu Un membru nou în staful selecţionerului Mircea Lucescu
Carlos Alcaraz a urcat în ierarhia ATP. Cine este jucătorul român cel mai bine clasat Carlos Alcaraz a urcat în ierarhia ATP. Cine este jucătorul român cel mai bine clasat
Gigi Becali a pus ochii pe un titular de la CFR Cluj Gigi Becali a pus ochii pe un titular de la CFR Cluj
Încă o pedeapsă pentru huliganul care s-a făcut impresar Încă o pedeapsă pentru huliganul care s-a făcut impresar

Surpriză mare în grupa României de calificare la EURO 2024

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 9 sep 2023

Echipa naţională de fotbal a Angliei a încheiat la egalitate, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, meciul disputat în compania reprezentativei Ucrainei, în grupa C a calificărilor la Euro 2024.

În grupa României, Andorra a obţinut surprinzător o remiză cu Belarus, scor 0-0.

Ucraina a înfruntat Anglia la Wroclaw, în Polonia, şi a deschis scorul părin Zinchenko, în minutul 26. Englezii au egalat prin fundaşul Kyle Walker, până la pauză şi acesta a rămas şi scorul final, chiar dacă elevii lui Gareth Southgate au cerut de două ori penalti în repriza secundă, iar VAR-ul i-a refuzat tot de două ori. Anglia rămâne pe primul loc în grupa C, cu 13 puncte din cinci partide, urmată de Ucraina, care a adunat 7 puncte din patru meciuri jucate.

La Tallinn, pe Le Coq Arena, Estonia nu a făcut faţă Suediei, într-un meci arbitrat de o brigadă românească, avându-l la centru pe Horaţiu Feşnic. Suedezii au făcut scor şi au reuşit abia a doua victorie în grupa F, unde se află pe locul 3, cu 6 puncte, la distanţă de ocupantele primelor două locuri, ocupate de Belgia şi Austria, ambele cu câte zece puncte.

Rezultate înregistrate sîmbătă, în calificările pentru Euro 2024:

Grupa C: Ucraina – Anglia 1-1 (Zinchenko 26 / Walker 41)

Grupa F: Azerbaidjan - Belgia 0-1 (Carrasco 38);

Grupa F: Estonia – Suedia 0-5 (Gyokeres 18, Kulusevski 24, Isak 39, Quaison 75, Claesson 90+2);

Grupa I: Andorra – Belarus 0-0.