Mijlocaşul defensiv ivorian Aboubakar Keita (28 de ani) se transferă în Superliga.
Citește și

Keita va semna cu Sepsi Sfântu Gheorghe, conform celor de la GSP. Ivorianul vine din Ungaria, unde sezonul trecut a îmbrăcat tricoul celor de la Diosgyor, formaţie care a retrogradat, după ce a terminat pe penultimul loc.
El are un CV interesant, fiind format la FC Copenhaga. A câştigat două titluri şi două cupe în Danemarca, însă a reuşit să bifeze doar 10 meciuri oficiale.
- Conform celor de la Transfermarkt, mijlocaşul defensiv este cotat de Transfermarkt la suma de 250.000 de euro.
Sepsi, de neoprit! A transferat un fotbalist cu selecţii în naţionala Braziliei: ”Ne întărim”
Sepsi OSK a anunţat transferul fundaşului brazilian Gustavo Cascardo de Assis, care a semnat un contract valabil pentru următorul sezon cu gruparea covăsneană.
- 700.000 de euro este cota fundaşului conform site-ului de specialitate Transfermarkt.com
“Lotul Sepsi OSK continuă să se întărească: clubul nostru a ajuns la un acord şi cu fundaşul dreapta brazilian Gustavo Cascardo de Assis.
În vârstă de 29 de ani, acesta va evolua pentru echipa noastră în sezonul următor, după ce părţile au convenit asupra unei înţelegeri valabile pentru un an, cu opţiune de prelungire”, notează Sepsi pe Facebook.
Legitimat ultima dată la Arda Kardzhali, Gustavo Cascardo a mai evoluat de-a lungul carierei sale pentru Beroe, Campinense-PB, Confiança, Botafogo, Atlético Paranaense şi FK Senica.
Gustavo Cascardo este al patrulea transfer realizat de echipa nou-promovată în Superliga după portarul David Lazar (FC Hermannstadt), fundaşul Bogdan Vătăjelu (FC Bihor) şi mijlocaşul Doru Andrei.
