Mircea Rednic o nouă lovitură la UTA Arad! Atacantul adus pentru a rupe plasele echipelor din Superligă

Monica Niculescu şi Cristina Bucsa, calificate în turul doi la dublu, la Wuhan Open Monica Niculescu şi Cristina Bucsa, calificate în turul doi la dublu, la Wuhan Open
Vinovaţii de la Rapid! „Au greşit total, habar n-au! Îşi bat joc de banii lui Şucu!” Vinovaţii de la Rapid! „Au greşit total, habar n-au! Îşi bat joc de banii lui Şucu!”
Mai mulţi foşti şi actuali fotbalişti importanţi, înşelaţi de Nordis! Mai mulţi foşti şi actuali fotbalişti importanţi, înşelaţi de Nordis!
Dan Şucu, decizie finală! Cât timp va mai avea răbdare cu Marius Şumudică Dan Şucu, decizie finală! Cât timp va mai avea răbdare cu Marius Şumudică
Un fotbalist italian, suspendat pentru rasism Un fotbalist italian, suspendat pentru rasism

VIDEO | Aktobe - Sepsi 0-1. Covăsnenii merg în play-off-ul Conference League şi bifează cea mai mare performanţă europeană din istorie!

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 17 aug 2023

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Conference League, învingând în deplasare echipa din Kazahstan Aktobe, scor 1-0, în manşa secundă a turului trei preliminar. În meciul tur, scorul a fost 1-1.

VIDEO | Aktobe - Sepsi 0-1 (Păun 66), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Aktobe: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shomko – China, Raickovic, Strumia, Tanzharikov – Baytana, Elder Santana, Samorodov
  • Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu – N. Păun, Rodriguez – Ştefănescu, Alimi, C. Matei – Safranko

Minutul 90+7: Fluier final! Sepsi se impune cu 1-0 şi se califică cu 2-1 la general.

Minutul 66: GOL Sepsi! Ştefănescu trimite din corner, Păun apare perfect la colţul scurt şi deschide scorul!

Minutul 61: Ştefănescu reia în forţă de la 20 de metri, dar portarul lui Aktobe respinge în corner.

Minutul 53: Matei execută o lovitură liberă, mingea revine la Alimi, care nu prinde cadrul porţii din marginea careului.

Minutul 45+1: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 41: O nouă ocazie pentru Sepsi! Pasă la portar complet aiurea a kazahilor, Safranko este însă blocat de Pokatilov, apoi Alimi reia peste.

Minutul 40: Alimi trimite cu efect de la 20 de metri. Dar mingea nu prinde cadrul porţii.

Minutul 30: Şansă mare irosită de gazde! Niczuly scoate spectaculos de sub transversală la execuţia din unghi expediată de China.

Minutul 22: Sepsi este mai periculoasă, însă fără să creeze ocazii mari. Kazahii dau replica, iar după o acţiune pornită din flanc, Samorodov reia mult peste poartă.

----------------------------------------

Meciul retur, din al treilea tur preliminar Conference League, stă sub semnul echilibrului, ambele echipe trecând printr-o formă excelentă.

Sepsi nu are nicio înfrângere în primele opt partide oficiale ale sezonului, în vreme ce Aktobe a pierdut un singur meci în ultimele 13 disputate.

La fel ca Sepsi, care şi-a amânat meciul din campionat cu CFR Cluj, Aktobe este şi ea cu gândul doar la meciul de joi. Karpovich a schimbat 10 jucători pentru meciul din campionat, iar elevii săi au remizat, scor 1-1, cu ultima clasată, Aksu.