Ion Crăciunescu a dat verdictul la fază care i-a adus eliminarea lui Mihai Popescu Ion Crăciunescu a dat verdictul la fază care i-a adus eliminarea lui Mihai Popescu
Florin Bratu i-a dat replica lui Dorinel Munteanu! "Mi se pare deplasat" Florin Bratu i-a dat replica lui Dorinel Munteanu! "Mi se pare deplasat"
VIDEO | Anthony Joshua a fost făcut K.O. de Daniel Dubois VIDEO | Anthony Joshua a fost făcut K.O. de Daniel Dubois
Imagine puternică! Cum arată capul lui Tudorie după meciul cu FCSB Imagine puternică! Cum arată capul lui Tudorie după meciul cu FCSB
Juventus a bifat o performanţă senzaţională Juventus a bifat o performanţă senzaţională
Alexandru Băluţă este fericit că nu va mai juca în Ghencea! "Execrabil" Alexandru Băluţă este fericit că nu va mai juca în Ghencea! "Execrabil"

VIDEO | Anglia - Italia 0-0, în reeditarea finalei EURO 2020. Rezultatele de sâmbătă din Nations League

Fotbal Internațional Publicat de Ovidiu Neacşu pe 11 iun 2022

Anglia şi Italia au terminat la egalitate, scor 0-0, în direct la Prima Sport 1, reeditarea finalei EURO 2020, într-un meci în care marile ocazii, inclusiv o bară a lui Mason Mount, au venit în prima parte. În celălalt meci al grupei, Ungaria a remizat pe teren propriu cu Germania, scor 1-1.

Rezultatele de sâmbătă din Nations League:

Anglia - Italia 0-0 (Grupa 3, Liga A)
Ungaria - Germania 1-1 (Grupa 3, Liga A)
Ţara Galilor Belgia 1-1 (Grupa 4, Liga A)
Olanda - Polonia 2-2 (Grupa 4, Liga A)
Ucraina - Armenia 1-0 (Grupa 1, Liga B)
Irlanda - Scoţia 3-0 (Grupa 1, Liga B)
Muntenegru - Bosnia 1-1 (Grupa 3, Liga B)
România - Finlanda 1-0 (Grupa 3, Liga B)
Insulele Feroe - Lituania 2-1 (Grupa 1, Liga C)
Luxemburg - Turcia 0-2 (Grupa 1, Liga C)

Anglia - Italia 0-0

• Anglia: Ramsdale - James, Maguire, Tomori, Trippier - Ward-Prowse, Rice, Mount - Sterling, Abraham, Grealish
  • Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Gatti, Acerbi, Dimarco - Frattesi, Locatelli, Tonali - Pessina, Scamacca, Pellegrini

Minutul 70: Puştiul Gnonto încearcă să-l surprindă pe Ramsdale cu un şut la colţul scurt, dar ratează ţinta.

Minutul 62: Pellegrini pasează bine spre Di Lorenzo, dar Ramsdale are o nouă intervenţie bună.

Minutul 53: Sterling ajunge în poziţie de finalizare, dar trage peste.

Minutul 25: Mare ocazie a Italiei! Centrarea lui Di Lorenzo ajunge la Tonali, care reia din prima, dar Ramsdale lasă un picior salvator şi evită deschiderea scorului.

Minutul 9: BARĂ ANGLIA! Sterling pasează bine printre, Mount trage inspirat, dar are ghinion şi loveşte bara.

Minutul 2: O combinaţie rapidă îl eliberează pe Fratessi, dar şutul acestuia trece pe lângă poartă.

21:45: Start joc pe Molineux, stadionul lui Wolves.

Cele două echipe s-au întâlnit în finala Campionatului European, de anul trecut şi au făcut o partidă spectaculoasă, care s-a încheiat 1-1 în timpul regulamentar. Au fost nevoie de lovituri de departajare pentru a se decide câştigătoare, iar Italia s-a impus graţie lui Donnarumma.

Marcatorii din acea finală au fost Luke Shaw şi Leonardo Bonnucci, fundaşul stânga nu se află în lotul englezilor, în timp ce Bonnucci nu a jucat în niciuna dintre cele două partide de Nations League, de până acum. Sunt şanse să revină, chiar în acest meci.

Englezii vor revanşa, iar italienii vor să spele ruşinea neparticipării la Cupa Mondială

Cu siguranţă englezii nu au uitat de înfrângerea dureroasă din finală şi vor să îşi ia revanşa, mai ales după rezultatele pe care le-au înregistrat în grupa de Nations League, până acum. Echipa antrenată de Gareth Southgate a pierdut surprinzător cu Ungaria, 1-0, a remizat cu Germania, 1-1 şi se află pe ultima poziţie a grupei, cu doar 1 punct.

De cealaltă parte, campioana europeană o duce mai bine în grupa de Nations League, unde se află pe primul loc cu 4 puncte, după egalul cu Germania, 1-1 şi victoria în faţa Ungariei, 2-1. Italia nu va participa la Cupa Mondială din Qatar, după eliminarea suferită în faţa Macedomiei de Nord şi este în reconstrucţie în acest moment. Este clar că vor să încheie grupa pe prima poziţie, în încercarea de a spăla ruşinea neparticipării la Campionatul Mondial.