VIDEO | Real Madrid - Alaves 3-2. ”Galacticii” au condus la 3 goluri, dar au tremurat serios pe final VIDEO | Real Madrid - Alaves 3-2. ”Galacticii” au condus la 3 goluri, dar au tremurat serios pe final
VIDEO | Atalanta - Como 2-3. Surpriză în Serie A! VIDEO | Atalanta - Como 2-3. Surpriză în Serie A!
E gata! Comisia tehnică pentru arbitri a luat decizia finală, după ce Jude Bellingham l-a insultat pe arbitru la meciul cu Espaynol E gata! Comisia tehnică pentru arbitri a luat decizia finală, după ce Jude Bellingham l-a insultat pe arbitru la meciul cu Espaynol
Încă un coechipier de top pentru Florinel Coman! Starul trecut pe la Sevilla şi PSG a semnat cu Al-Gharafa Încă un coechipier de top pentru Florinel Coman! Starul trecut pe la Sevilla şi PSG a semnat cu Al-Gharafa
Jucătorul de 80 de milioane de euro, OUT în urma unei accidentări! Inter a făcut anunţul Jucătorul de 80 de milioane de euro, OUT în urma unei accidentări! Inter a făcut anunţul
EXCLUSIV | S-a aflat cine este principalul vinovat pentru scandalul biletelor vândute suporterilor Rapidului la masa presei: „A fost o eroare” EXCLUSIV | S-a aflat cine este principalul vinovat pentru scandalul biletelor vândute suporterilor Rapidului la masa presei: „A fost o eroare”

VIDEO | CS Mioveni - FC Botoşani 0-1. Moldovenii rămân în Superliga fără să forţeze

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 mai 2024

FC Botoşani a învins în deplasare, scor 1-0, formaţia CS Mioveni, în barajul pentru promovarea/menţinerea în Superligă. Moldovenii vor juca şi la anul în prima ligă.

După o primă repriză modestă, antrenorul oaspeţilor, Bogdan Andone, l-a aruncat în luptă şi pe Sebastian Mailat, jucător abia revenit după o accidentare gravă. Iar Mailat a deschis scorul în minutul 75: pasă excelentă Eduard Florescu, preluare perfectă a lui Mailat, care a pătruns şi a plasat balonul pe lângă Flavius Croitoru. A fost unicul gol al meciului de la Mioveni, iar FC Botoşani, învingătoare şi în meciul tur, cu 1-0, va rămâne în Superligă şi anul viitor.

VIDEO | CS Mioveni - FC Botoşani 0-1 (Mailat 75:, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• CS Mioveni: Fl. Croitoru - Traşcu, Ignat, R. Garutti, Burnea, Şerbănică (cpt.) - A. Panait, D. Toma, Cărăruş - Al. Stan, Blănaru
  • FC Botoşani: Kukic - Petro, Miron (cpt.), Celea, Ţigănaşu - Aldair, G. David, Dican - Ed. Florescu, Ofosu, L. Fulop

Minutul 90+4: FC Botoşani bate cu 1-0 şi rămâne în Superliga.

Minutul 75: GOL FC BotoşanI! Mailat păcăleşte pasul la offside şi rămâne singur cu portarul în careu, apoi reia plasat.

Minutul 52: Dican plasează mingea în bară, după ce a recepţionat din lovitură liberă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 36: Din nou şut de la distanţă al oaspeţilor. A tras de această dată Aldair. Croitoru a fost la post.

Minutul 19: Florescu reia de la 25 de metri. Croitoru respinge cu ceva emoţii.

----------------------------------

Mioveni a fost aproape de o remiză extraordinară în partida tur de la Botoşani, unde au pierdut in-extremis, primind gol în minutele de prelungire. Argeşenii au avut chiar şi un gol anulat la sfârşitul primei reprize.

De cealaltă parte, moldovenii pornesc cu prima şansă în returul de la Mioveni, însă trebuie să trateze cu maximă seriozitate partida, deoarece trupe pregătită de Constantin Schumacher nu mai are nimic de pierdut.

Rezultatele directe dintre cele două echipe sunt favorabile moldovenilor, care s-au impus de 5 ori, în timp ce Mioveni a ieşit victorioasă o singură dată, în 2022, într-o partidă de Cupă.