Naomi Osaka şi Patrick Mouratoglou şi-au oficializat colaborarea Naomi Osaka şi Patrick Mouratoglou şi-au oficializat colaborarea
Wojciech Szczesny este în negocieri cu Barcelona Wojciech Szczesny este în negocieri cu Barcelona
Kylian Mbappe are o leziune musculară şi ratează derbiul cu Atlético Madrid Kylian Mbappe are o leziune musculară şi ratează derbiul cu Atlético Madrid
”Vrem să facem un meci mare”. Absenţă de marcă la FCSB pentru meciul cu letonii de la RFS ”Vrem să facem un meci mare”. Absenţă de marcă la FCSB pentru meciul cu letonii de la RFS
Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul
Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea

VIDEO | FCSB - CFR Cluj 0-1. Super execuţia lui Otele ştirbeşte sărbătoarea titlului

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 11 mai 2024

CFR Cluj a câştigat în deplasare, scor 1-0, cu FCSB, în etapa a noua din play-off. După meci, formaţia din Capitală a primit trofeul pentru câştigarea Superligii.

La ultimul meci disputat pe teren propriu de noua echipă campioană a României, FCSB, a fost stabilit un nou record de asistenţă pentru Arena Naţională: 54.673 de spectatori prezenţi la sărbătoarea titlului câştigat de bucureşteni.

Meciul a început cu şutul peste poartă al lui Florinel Coman, din minutul 6, pentru ca trei minute mai târziu Chiricheş să scoată din faţa porţii goale şutul lui Bîrligea. În minutul 23 Răzvan Sava a respins balonul trimis de Şut, iar după o jumătate de oră Radunovic a pus un picior salvator la şutul lui Deac. În minutul 60 Coman a nu l-a putut învinge pe Sava la o acţiune frumoasă a gazdelor şi tot Coman a şutat slab în minutul 69, obligându-l însă pe portarul clujenilor să respingă în corner. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 76, prin superba foarfecă a lui Otele şi s-au impus cu 1-0, aflându-se pe locul 2, cu 43 de puncte. CFR nu mai poate pierde podiumul Superligii, dar mai are de luptat pentru a termina pe locul secund şi a se califica direct în cupele europene.

FCSB - CFR Cluj 0-1 (Otele 76), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru (cpt.) - Oct. Popescu, Băluţă, Fl. Coman
  • CFR: Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora (cpt.) - Muhar, K. Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Otele

Minutul 90+4: Final de meci! CFR bate cu 1-0.

Minutul 76: GOL CFR! Otele reia spectaculos din foarfecă. Târnovanu a fost fără replică.

Minutul 61: Sava scoate extraordinat cu piciorul la execuţia din câţiva metri a lui Coman.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 29: Bîrligea este găsit perfect în careu, dar reia din alergare pe lângă.

Minutul 28: Coman profită de un ricuşeu norocos, dar nu prinde cadrul porţii din câţiva metri. Mingea a prins prea mult efect.

Minutul 20: Olaru şutează în forţă de la distanţă. Mingea este deviată în corner.

Minutul 9: Bîrligea rămâne singur cu portarul, îl driblează, dar Chiricheş scoate de pe linia porţii.

________________________________________________________________________________________________________

Cu ocazia acestei partide, FCSB va fi premiată pentru titlul cucerit în acest sezon, iar interesul fanilor pentru acest duel este imens. Suporterii „roş-albaştrilor” au luat cu asalt „Arena Naţională”, iar până la ora actuală s-au vândut 49.000 de bilete, conform Fanatik.

La casele de bilete se vor mai găsi câteva mii de bilete, în timp ce în mediul online mai sunt disponibile aproximativ 800 de bilete. În acest context,  există şanse ca recordul all-time de asistenţă pe Arena Naţională să fie doborât.

FCSB a pierdut primul meci din play-off etapa trecută, în Bănie, cu Universitatea Craiova, scor 2-0, însă acest duel a fost unul fără miză pentru elevii lui Elias Charalmbous, având în vedere că titlul era deja câştigat.

De cealaltă parte, CFR Cluj vine motivată pe Arena Naţională, după victoria cu 3-2 în faţa Rapidului, la primul meci de la revenirea lui Dan Petrescu pe banca tehnică. Ardelenii se află pe 3, la egalitate de puncte cu ocupanta locului secund, Universitatea Craiova.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria FCSB-ului, scor 1-0 în Gruia.