Ngezana nu va juca cu Petrolul Ngezana nu va juca cu Petrolul
Dorinel Munteanu a continuat tirada şi la conferinţa de presă! "Eu fac legea aici" Dorinel Munteanu a continuat tirada şi la conferinţa de presă! "Eu fac legea aici"
Gestul pe care a vrut să îl facă Korenica după moartea tatălui său Gestul pe care a vrut să îl facă Korenica după moartea tatălui său
LIVE VIDEO | CSM Focşani - FCU Craiova 0-1, în direct la Prima Sport 1! Sidibe a deschis scorul

Andrei Nicolescu este convins după remiza cu Oţelul! "Ne vom seta alte obiective” Andrei Nicolescu este convins după remiza cu Oţelul! "Ne vom seta alte obiective”
Fostul selecţioner, revoltat de declaraţiile lui Dorinel Munteanu! "E inacceptabil" Fostul selecţioner, revoltat de declaraţiile lui Dorinel Munteanu! "E inacceptabil"

VIDEO | FCSB - Farul 3-2. Remontada fabuloasă în ultimele minute

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 9 aug 2024

FCSB a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Farul Constanţa, într-un meci din etapa a cincea a Superligii, în care a revenit în ultimele minute de la 1-2.

Ultimul gol a fost marcat de Olaru dintr-un penalty acordat după consultarea VAR.

Au marcat: Ştefănescu ’42, Olaru ’87, ‘90+4 (penalti) / Vînă ‘5, Grigoryan ‘43

VIDEO | FCSB - Farul 3-2 (Ştefănescu 42, Olaru 87, 90+4-penalty / Vînă 5, Iancu 44), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Antwi, Dawa, Chiricheş, Panţîru - Alhassan, Edjouma - Ştefănescu, L. Phelipe, Musi - D. Popa
  • Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălaşa, G. Marins, Cr. Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - G. Iancu, Rivaldinho, Grigoryan

Minutul 90+9: Final de meci! FCSB bate cu 3-2.

Minutul 90+4: GOL FCSB! Kovacs merge la VAR şi dictează penalty pentru un fault la Şut. Olaru transformă.

Minutul 87: GOL FCSB! Olaru reia superb din afara careului.

Minutul 78: Casap reia o lovitură liberă bătută cu schema pe plasa porţii.

Minutul 45+2: Pauză! Farul conduce cu 2-1.

Minutul 44: GOL Farul! Defensiva campioanei e păcălită, iar mingea ajunge la Grigoryan, care reia cu capul dun 7 metri.

Minutul 42: GOL FCSB! Ştefănescu bate magistral o lovitură liberă de la 20 de metri.

Minutul 31: Antwi recuperează şi centrează la Popa, care nu prinde poarta din câţiva metri!

Minutul 24: Alhassan primeşte în careu, îl păcăleşte pe Nedelcu, apoi îşi face mingea pe şut. Execuţia sa a trecut peste.

Minutul 23: Rivaldinho se întinde în 4 metri, dar nu profită de ieşirea eronată a lui Târnovanu.

Minutul 7: Musi atacă şi reuşeşte să tragă din careu. Buzbuchi prinde în doi timpi.

Minutul 5: GOL Farul! Vînă a tras din afara careului, iar mingea deviată de Chiricheş s-a dus în poartă.

----------------------------------

Farul vine după ce a obţinut prima victorie din acest sezon, scor 2-0, în faţa lui Poli Iaşi şi speră să obţină un nou rezultat pozitiv şi în faţa campioanei României. Trupa lui Gică Hagi se află pe locul 9 înaintea startului etapei şi are 4 puncte adunate.

De cealaltă parte, FCSB are un start slab de sezon, cu doar 2 puncte obţinute în 3 meciuri, ultima partidă disputată în Superliga terminându-se cu prima înfrângere din acest sezon  a „roş-albaştrilor”, 2-0 cu Oţelul. Campioana României este mai mult cu gândul la returul din turul 3 Champions League, cu Sparta Praga, dar are mare nevoie de victorie în campionat pentru a opri seria slabă din acest start sezon.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în stagiunea trecută, în faza play-off-ului, şi s-a încheiat cu victoria cu 2-1 a FCSB-ului.