Rangers se chinuie în campionat, iar englezii strigă după Ianis Hagi: ”El ştie să facă exact ce antrenorul vrea de la jucători” Rangers se chinuie în campionat, iar englezii strigă după Ianis Hagi: ”El ştie să facă exact ce antrenorul vrea de la jucători”
Campioana CSO Voluntari a câştigat Supercupa României, primul trofeu al sezonului în volei Campioana CSO Voluntari a câştigat Supercupa României, primul trofeu al sezonului în volei
Torino a suferit cu Lazio primul eşec stagional în Serie A Torino a suferit cu Lazio primul eşec stagional în Serie A
VIDEO | Gloria Buzău - Farul 1-0. Nou-promovata răpune fosta campioană VIDEO | Gloria Buzău - Farul 1-0. Nou-promovata răpune fosta campioană
Fostul selecţioner al Angliei, verdict dur în cazul lui Radu Drăguşin: ”Antrenorul e vinovat!” Fostul selecţioner al Angliei, verdict dur în cazul lui Radu Drăguşin: ”Antrenorul e vinovat!”
VIDEO | Celta Vigo - Girona 1-1. Gol spectaculos semnat de veteranul Iago Aspas VIDEO | Celta Vigo - Girona 1-1. Gol spectaculos semnat de veteranul Iago Aspas

VIDEO | Gloria Buzău - Farul 1-0. Nou-promovata răpune fosta campioană

Superliga Publicat de Daian Cutu astăzi, 17:47

Gloria Buzău a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, în cadrul etapei a 11-a din Superligă.

La Buzău, după ocazia lui Alibec din minutul 4, unui spectator i s-a făcut rău în minutul 12 şi meciul s-a întrerupt pentru a se permite intervenţia medicilor. Partida s-a reluat după o întrerupere de cinci minute şi Narek Grigoryan a trimis în bară, în minutul 35.

Budescu a replicat pentru gazde cu o lovitură liberă în minutul 47 şi elevii lui Neagoe au reuşit să înscrie în minutul 77. Budescu a pasat lung, pentru Ion Gheorghe, în careu, acesta i-a trimis lui Dario Canadjija, iar croatul a înscris plasat pentru 1-0. Gloria s-a impus, în cele din urmă, la limită şi Farul pierde al cincilea meci în campionat.

VIDEO | Gloria Buzău - Farul 1-0 (Canadija 77), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Gloria Buzău: Lazar - Ferraresso, Lovric, Cestor, Ciranni - Canadija, Dr.Albu - Jipa, Tavares, Işfan - Budescu
  • Farul: Buzbuchi - Sîrbu, Ţîru, Gustavo, Ganea - Radaslavescu, Dican, Casap - Alibec, Rivaldinho, Grigoryan

Minutul 90+4: Final de meci! Gloria Buzău bate cu 1-0.

Minutul 88: Tavares păcăleşte doi adversari şi scoate pentru devierea lui Gheorghe, care însă s-a dus pe lângă bară.

Minutul 77: GOL Gloria Buzău! Fază rapidă a gazdelor cu minge plecată de la portar. Canadija a reluat din prima din marginea careului.

Minutul 74: Stan lasă pentru Budescu, care trimite din careu puţin peste transversală.

Minutul 69: Lazar scoate în corner la o minge recentrată de Alibec.

Minutul 55: Alibec bate o lovitură liberă din poziţie laterală. Încurcat şi de gazon, Lazar prinde în doi timpi.

Minutul 45+6: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 35: Grigoryan caută colţul lung din careu. Minge a lovit bara.

Minutul 20: Jipa îl întinde serios pe Buzbuchi cu un şut de la peste 20 de metri.

Minutul 4: Alibec primeşte o pasă de la un adversar, dar execuţia sa nu prinde poarta.

------------------------------

Gloria Buzău vine după egalul, scor 3-3, din deplasarea de la FC Botoşani şi a înregistrat o singură victorie în acest sezon de Superliga. Buzoienii se află pe ultima poziţie din clasament şi au adunat doar 7 puncte în 10 meciuri.

De cealaltă parte, Farul vine după victoria cu 2-1 în faţa lui Sepsi, într-un meci cu câte o eliminare de ambele părţi şi şi-a reglat startul neconvingător de sezon. „Marinarii” se află pe locul 9 în clasament, înaintea etapei cu numărul 11, şi sunt la 3 puncte de ultimul loc care duce în play-off, ocupat de Petrolul.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în Cupa României, în faza grupelor, unde buzoienii s-au impus cu 1-0.