Breaking News! Un nou om de bază de la FCSB este OUT! Titularul lui Becali s-a rupt şi lista accidentaţilor se măreşte: ”A făcut RMN şi are asta!” | VIDEO EXCLUSIV

Marius Şumudică a spus tot! Şucu l-a băgat în şedinţă după ruşinea cu Botoşani! Ce s-a stabilit: ”Nu e vorba de bani!”

Antoine Dupont, căpitanul echipei de rugby a Franţei, pregătit să primească oaspeţi în casa copilăriei sale. Rezervările de pot face pe platforma Airbnb

Motivul pentru care Rapid nu se regăseşte sub comanda lui Marius Şumudică: ”Mi se pare că unii fac ce vor!” | VIDEO EXCLUSIV
Pilotul francez Frederic Baudry a murit după un accident la Raliul Marocului Pilotul francez Frederic Baudry a murit după un accident la Raliul Marocului
Decizie cu privire la viitorul lui Marius Măldărăşanu la Hermannstadt Decizie cu privire la viitorul lui Marius Măldărăşanu la Hermannstadt

VIDEO | Hermannstadt - "U" Cluj 2-2. Oroian salvează un punct în prelungiri cu un şut de generic

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 28 aug 2023

Hermannstadt a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Gazdele au egalat în minutul 90+2.

Gazdele au înscris în minutul 20, prin Gabi Iancu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 29, Daniel Popa a căzut în careul sibian, dar arbitrul a dat galben pentru simulare deşi clujenii au cerut penalti.

După verificarea fazei la VAR, arbitrul Florin Andrei a decis că a fost simulare. Hermannstadt a deschis scorul după câteva minute. Balaure a centrat, Gorcea a respins la Bucuroiu, acesta a şutat în blocaj, dar balonul a ajuns la Daniel Paraschiv şi atacantul sibienilor a înscris în minutul 35. Oaspeţii au egalat în minutul 45, când Nistor a executat un corner şi Bogdan Mitrea a înscris cu o lovitură de cap.

După numai trei minute Ianis Stoica a trimis în faţa porţii sibiene, iar Daniel Popa a adus în avantaj echipa clujeană, care a intrat cu 2-1 la pauză, deşi Hermannstadt a înscris în minutul 45+5 prin Daniel Paraschiv, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid la Silviu Balaure.

În minutul 51 Daniel Popa a scăpat singur spre poarta gazdelor, a trecut de portarul Muţiu însă a fost blocat de Oroian. Acelaşi Daniel Popa a trimis în bară, în minutul 74, iar gazdele au egalat în minutul 90+2, când Oroian a trimis o bombă de la 30 de metri şi l-a învins pe Gorcea. Scorul final a fost 2-2 şi, cu 7 puncte, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău  este pe locul 11 în clasament, în timp ce FC Hermannstadt ocupă poziţia a 9-a, cu 8 puncte.

VIDEO | Hermannstadt - "U" Cluj 2-2 (Paraschiv 35, Oroian 90+2 / Mitrea 45, Popa 45+3), în direct pe Prima Sport 2! Echipele de start:

• Hermannstadt: Muţiu - Butean, I. Stoica (cpt.), Bejan, Oroian - Bucuroiu, Mino, Alhassan, Balaure - G. Iancu, Paraschiv
  • ”U” Cluj: Gorcea - Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Nistor, Bic, Popadiuc - I. Stoica, D. Popa, Chipciu (cpt.)

Minutul 90+7: Fluier final! Se termină 2-2.

Minutul 90+2: GOL Hermannstadt! Mitrea respinge după un corner, mingea ajunge la Oroian care reia cu un şut de la mare distanţă.

Minutul 77: Paraschiv se demarcă uşor de lângă Miron şi reia peste poartă cu capul din 5 metri.

Minutul 66: Oancea centrează la Popadiuc, care reia din 7 metri peste poartă.

Minutul 45+9: Pauză! ”U” Cluj conduce cu 2-1.

Minutul 45+5: Paraschiv fructifică dintr-o poziţie complicată o centrare din flancul drept. Reuşita este anulată la VAR, pentru offside la Balaure.

Minutul 45+3: GOL ”U” Cluj! Chipciu recuperează foarte bine şi scoate la Stoica, care profită de o eroare a lui Stoica. Mingea ajunge în careu la Popa, care reia din întoarcere.

Minutul 45: GOL ”U” Cluj! Nistor centrează din corner, iar Mitrea reia în forţă din câţiva metri.

Minutul 35: GOL Hermannstadt! Balaure centrează din flancul drept. Mingea se scurge în careu, Miron blochează la şutul lui Bucuroiu, dar Paraschiv este plasat bine şi deschide scorul.

Minutul 20: Minge lungă pentru Gabi Iancu, care înscrie, dar reuşita este anulată, pentru o poziţie clară de offside.

Minutul 18: Gabi Iancu trage în forţă de la 20 de metri, dar Gorcea prinde fără probleme, deşi mingea a fost uşor deviată.

-----------------------------------------

Cu doar 6 puncte în tot atâtea etape, clujenii l-au schimbat pe Toni Petrea cu Ovidiu Sabău, antrenorul din a doua parte a sezonului trecut.

Sabău îşi începe mandatul acolo unde l-a încheiat, ultimul meci pe banca fiind în finala Cupei României, pierdută de "U" la penati-uri, pe stadionul din Sibiu.

Hermannstadt are cu un punct mai mult decât Universitatea, dar are şi un meci mai puţin disputat.

Sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de patru ori: în sferturile Cupei României, în play-out-ul din Superligă şi de două ori în sezonul regular. De fiecare dată Universitatea a câştigat.