Naomi Osaka şi Patrick Mouratoglou şi-au oficializat colaborarea Naomi Osaka şi Patrick Mouratoglou şi-au oficializat colaborarea
Wojciech Szczesny este în negocieri cu Barcelona Wojciech Szczesny este în negocieri cu Barcelona
Kylian Mbappe are o leziune musculară şi ratează derbiul cu Atlético Madrid Kylian Mbappe are o leziune musculară şi ratează derbiul cu Atlético Madrid
”Vrem să facem un meci mare”. Absenţă de marcă la FCSB pentru meciul cu letonii de la RFS ”Vrem să facem un meci mare”. Absenţă de marcă la FCSB pentru meciul cu letonii de la RFS
Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul
Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea

VIDEO | Mainz - Borussia Dortmund 3-0. ”Duş rece” suferit de finalista Ligii Campionilor

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 11 mai 2024

Borussia Dortmund, finalista Ligii Campionilor, a pierdut sâmbătă seara, în deplasare, scor 0-3, meciul din etapa a 33-a a Bundesligii, disputat în compania echipei FSV Mainz.

Cu gândul la finala Ligii Campionilor, antrenorul Edin Terzic i-a lăsat în afara lotului pe Mats Hummels, Marcel Sabitzer, Niclas Fullkrug, Adeyemi şi Kobel, iar Borussia a fost surclasată la Mainz, gazdele fiind devastatoare în prima jumătate de oră a meciului de pe Mewa Arena. Astfel, după ce Amiri a trimis în bară, în minutul 8, Leandro Barreiro a deschis scorul patru minute mai târziu. În minutul 19, sud-coreeanul Jae-sung Lee a majorat avantajul gazdelor, iar acelaşi jucător înscris pentru 3-0 în minutul 23. Barreiro a trecut pe lângă al patrulea gol pentru echipa sa în minutul 35, apoi jocul s-a echilibrat.

În partea secundă gazdele nu au mai eficacitatea din prima repriză, ocaziile au lipsit, dar Mainz s-a impus cu 3-0 şi a trecut pe locul 15, cu 32 de puncte. Borussia Dortmund este pe locul 5, cu 60 de puncte.