Echipa din Superligă unde Ciprian Tătăruşanu s-ar fi întors: ”Mi-a rămas cel mai aproape de suflet!”

Costel Gâlcă, distrus: ”Echipa este zero barat!”
Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el” Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el”
OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă
Selecţionerul Australiei a demisionat după startul slab al echipei în faza a treia a preliminariilor CM

Jannik Sinner a devenit ambasador al programului de voluntariat pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026

VIDEO | Oţelul - Sepsi 2-0. Moldovenii sunt pe val, iar covăsnenii în criză

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 30 aug 2024

Oţelul Galaţi a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 2-0, contra celor de la Sepsi, în primul meci al etapei a opta din Superligă.

Golurile au fost marcate de Pop, în minutele 22 şi 43.

VIDEO | Oţelul - Sepsi 2-0 (Pop 22, 42), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Oţelul: I. Popescu – D. Maftei, Cisse, Stefanovic, Tomasevic – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, A. Pop
  • Sepsi: Niczuly – Oteliţă, Bardea, Ciobotariu, F. Ştefan – Alimi, Kecskés, Mino, Kallaku – C. Matei, Debeljuh

Minutul 90+4: Final de meci! Oţelul bate cu 2-0.

Minutul 90+3: Coman zguduie transversala cu un şut acrobatic din prima.

Minutul 90+2: Telles marchează, dar se afla într-un offside mare.

Minutul 74: Telles trimite cu capul din 10 metri în braţele lui Popescu.

Minutul 58: Matei trimite din prima un balon centrat din alunecare. Mingea a zguduit transversala.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 2-0 pentru Oţelul!

Minutul 42: GOL Oţelul! Maftei sprintează în flanc şi centrează perfect pentru Pop, care împinge mingea în poartă.

Minutul 27: Lameira a trimis din câţiva metri pestep poartă o minge respinsă de portarul lui Sepsi la şutul lui Cisotti.

Minutul 22: GOL Oţelul! Pop a reluat fără emoţii o minge respinsă de Niczuly.

Minutul 9: Pop a avut o incursiune în careu, dar şutul său în forţă a trecut peste.

Minutul 5: Niczuly a scos la lovitura de cap a lui Zivulic. Mingea a venit dintr-o lovitură liberă.

--------------------------------

Înaintea acestui duel, Oţelul se află pe locul 4, cu 12 puncte acumulate după 6 etape, cu un meci mai puţin faţă de echipele de pe podium. Gălăţenii vin după egalul de la Ploieşti cu Petrolul şi sunt neînvinşi în acest sezon, cu un bilanţ de 3 victorii şi 3 egaluri.

De cealaltă parte, Sepsi ocupă locul 10, cu 8 puncte adunate în 7 runde. Covăsnenii au început bine campionatul, cu două victorii consecutive, dar apoi nu au mai arătat cea mai bună forma, reuşind să obţină doar 2 puncte în ultimel 5 etape, în ultima pierzând chiar pe teren propriu cu nou promovata Unirea Slobozia.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit de două ori până acum, sezonul trecut. Bilanţul este în valoarea lui Sepsi, care s-a impus la Galaţi şi a obţinut un punct pe teren propriu.