Ultima oră
După Messi şi Ronaldo, cine vine din spate?! Karamoko de la Dinamo a urmărit CM şi are două variante | EXCLUSIV După Messi şi Ronaldo, cine vine din spate?! Karamoko de la Dinamo a urmărit CM şi are două variante | EXCLUSIV
Albert Stahl a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial! Albert Stahl a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial!
Explicaţiile lui Bergodi, după ce U Cluj s-a făcut de râs cu o echipă U19: ”Joacă la Barcelona!”

Explicaţiile lui Bergodi, după ce U Cluj s-a făcut de râs cu o echipă U19: ”Joacă la Barcelona!”
Accidentat, Nico Schlotterbeck ratează restul turneului final Accidentat, Nico Schlotterbeck ratează restul turneului final
LIVE TEXT | Argentina – Austria 1-0. Messi devine cel mai mare marcator din istoria Cupei Mondiale LIVE TEXT | Argentina – Austria 1-0. Messi devine cel mai mare marcator din istoria Cupei Mondiale
Giovanni Malago, noul preşedinte al Federaţiei Italiene de Fotbal Giovanni Malago, noul preşedinte al Federaţiei Italiene de Fotbal

VIDEO | Ovidiu Burcă, în culmea fericirii. ”O să sărbătorim trei zile şi trei nopţi”. Antrenorul lui Dinamo i-a criticat pe piteşteni. ”Acest lucru ne-a lăsat un gust amar”

Dinamo Publicat pe 3 iun 2023
mail-share icon Email

Dinamo a câştigat barajul cu FC Argeş de menţinere/promovare în Liga 1, astfel că revine în primul eşalon, după un sezon petrecut în liga secundă. Partida a putut fi urmărită în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro.

Dinamo a pierdut sâmbătă returul cu FC Argeş, scor 2-4, însă deoarece în tur s-a impus cu 6-1 a câştigat dubla manşă. Au marcat sâmbătă Tofan ’14, Jakolis ’15 şi Garita ’47, ’50 pentru FC Argeş, respectiv Ghezali ’40 şi Pop ’60 pentru Dinamo. În minutul 55, de la FC Argeş a fost eliminat Calcan.

Ovidiu Burcă a sărbătorit alături de jucători în timpul interviului de după meciul cu FC Argeş şi le-a mulţumit fanilor pentru susţinerea de care a avut parte. Antrenorul lui Dinamo nu a uitat de oficialii lui FC Argeş, care au contestat Licenţa lui Dinamo pentru prima ligă. 

”Suntem aici datorită lor (n.r. suporterilor), datorită unor nebuni, care nu au abandonat. Victoria este a lor. A fost un parcurs, o excursie fantastică.

Dacă nu crezi, miracolele nu se întâmplă. Când este atât de greu, bucuria este imensă. Sunt fericit pentru ei, s-au chinuit, au plecat dezamăgiţi, au susţinut clubul şi nu au renunţat.

Nici noi nu am renunţat. A fost greu, dar cum am găsit conexiunea cu fanii, s-a produs magia.

La fotbal e posibil orice, e complicat. Încerc să rămân calm, dar începutul reprizei a fost greu. Mă felicit şi pe mine, am trecut prin multe ca să ajung aici.

În 2013, când am terminat fotbalului, am vrut să ofer ceva fotbalului românesc. M-am ambiţionat să cred în principiile mele. Şi în România se poate întâmpla altfel.

Sunt mâhnit de ce s-a întâmplat zilele trecute, lipsă de fairplay (n.r, din partea celor de la FC Argeş). Sper ca în al 12-lea ceas să reflecte ce au făcut. Au făcut fel de fel de acuzaţii, au încercat să facă un joc murdar.

Un club care nu a făcut ce trebuie, să meargă acasă. Acest lucru ne-a lăsat un gust amar.

Am jucat fotbal ca să învăţ tainele meseriei de antrenor. Ăsta a fost visul meu. Avem nişte oameni care ne-au dat linişte. O să sărbătorim trei zile şi trei nopţi”, a spus Ovidiu Burcă, la finalul meciului cu FC Argeş.

mail-share icon Email
viewscnt

Dinamo

Ultimele articole Toate articolele