VIDEO | Poli Iaşi - ”U” Cluj, ASTĂZI, de la 16:45, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start VIDEO | Poli Iaşi - ”U” Cluj, ASTĂZI, de la 16:45, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start
Karl-Anthony Towns, starul echipei Minnesota Timberwolves, transferat la New York Knicks fără să fie anunţat Karl-Anthony Towns, starul echipei Minnesota Timberwolves, transferat la New York Knicks fără să fie anunţat
Fostul portar al Germaniei, Jens Lehmann, amendat cu 135.000 de euro după ce a deteriorat garajul vecinului său cu o drujbă Fostul portar al Germaniei, Jens Lehmann, amendat cu 135.000 de euro după ce a deteriorat garajul vecinului său cu o drujbă
Şase jucători de la academia federaţiei din Nepal, daţi dispăruţi după o alunecare de teren Şase jucători de la academia federaţiei din Nepal, daţi dispăruţi după o alunecare de teren
Reacţia lui Jannik Sinner, după apelul WADA în cazul său de dopaj. Cât ar putea fi suspendat Reacţia lui Jannik Sinner, după apelul WADA în cazul său de dopaj. Cât ar putea fi suspendat
Cine va arbitra meciul din Superliga, Sepsi - FCSB! Alegere interesnată Cine va arbitra meciul din Superliga, Sepsi - FCSB! Alegere interesnată

VIDEO | Petrolul - FC Voluntari 0-4. Ilfovenii aplică o adevărată umilinţă prahovenilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 6 apr 2024

FC Voluntari a câştigat clar în deplasare, scor 4-0, cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului.

FC Voluntari s-a impus fără probleme la Ploieşti, unde a condus cu 3-0 la pauză. Vadim Raţă a deschis scorul în minutul 20, din centrarea lui Nemec. Patru minute mai târziu Igor Armaş a înscris şi el, iar în minutul 45+4 Adam Nemec a dus scorul la 3-0 pentru oaspeţi. Merloi a marcat şi el în minutul 59, din pasa lui Boboc şi ilfovenii s-au impus cu 4-0 în deplasare.

Petrolul este pe locul 5 în clasamentul play-out-ului, cu 22 de puncte, în timp ce FC Voluntari, cu 20 de puncte, se află pe locul 6.

VIDEO | Petrolul - FC Voluntari 0-4 (Raţă 20, Armaş 24, Nemec 45+5, Merloi 60), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Petrolul: Zima - Dumitriu, Papp, Huja, Ţicu - Hanca, Diomande - Musi, Jair, Grozav - Irobiso
  • FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaş - Boboc, Raţa, Crepulja, Aliji - Nemec, Dumiter, D. Andrei

Minutul 90+4: Final de meci! FC Voluntari se impune cu 4-0.

Minutul 66: Andrei trece elegant de Hanca şi loveşte bara.

Minutul 60: GOL FC Voluntari! Boboc recuperează în margine un balon ce părea pierdut şi scoate la Merloi, care îndeplineşte o formalitate din câţiva metri.

Minutul 45+6: Pauză! FC Voluntari conduce cu 3-0.

Minutul 45+5: GOL FC Voluntari! Nemec primeşte în careu, păcăleşte un adversar din preluare şi reia din careu.

Minutul 31: Grozav reia de la distanţă şi îl întinde serios pe Vâlceanu.

Minutul 24: GOL Voluntari! Raţă execută o lovitură de colţ din partea dreaptă. Armaş reia plasat cu capul.

Minutul 20: GOL Voluntari! Acţiune de atac prelungită a oaspeţilor. Aliji centrează în careu mic, iar Raţă reia cu capul.

----------------------------------------

Înaintea acestei partide, Petrolul ocupă locul 11, cu 22 de puncte, la 3 „lungimi” de locul care asigură barajul de Conference League, ocupat de „U” Cluj. Ploieştenii vin după victoria cu FCU Craiova şi egalul de la Bucureşti, cu Dinamo, scor 1-1.

De cealaltă parte, FC Voluntari a obţinut în runda precedentă prima victorie după 12 etape de aşteptare, scor 1-0 pe teren propriu cu FC Hermannstadt. În urma acestui rezultat pozitiv, ilfovenii au scăpat de zona „roşie” a clasamentului şi au urcat până pe locul 12.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.