Fotbalistul le-a închis uşa în nas granzilor din Superligă şi are un singur gând: ”Ar trebui să fie momentul nostru!”

VIDEO | FC Bihor - Steaua, astăzi, de la ora 17:00, în direct la Prima Sport 1! Meci interesant în Liga 2 VIDEO | FC Bihor - Steaua, astăzi, de la ora 17:00, în direct la Prima Sport 1! Meci interesant în Liga 2
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis cu succes: ”Sunt în salon, însă am dureri foarte mari”

Toate biletele pentru meciul cu Cipru, din Liga Naţiunilor, au fost vândute. Tricolorii vor avea 1528 de fani la Larnaca

Incredibil! Becali se implică în antrenamentele FCSB-ului, după egalul contra CFR-ului:  ”Măresc durata! Fac inteligenţă artificială, apare vocea mea direct cum s-au făcut două atingeri!”

Incredibil! Becali se implică în antrenamentele FCSB-ului, după egalul contra CFR-ului: ”Măresc durata! Fac inteligenţă artificială, apare vocea mea direct cum s-au făcut două atingeri!”
Starul Barcelonei plătit cu milioane de euro anunţă greva fotbaliştilor! Motivul incredibil: ”Nimeni nu ne ascultă pe noi!”

VIDEO | Rijeka - Corvinul 1-0. Hunedorenii au luptat eroic cu vicecampioana Croaţiei! Penalty-ul ratat de Buş putea schimba soarta disputei

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 1 aug 2024

Corvinul Hunedoara a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa Rijeka, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa.

În tur, scorul a fost 0-0. Ca urmare a celor două manşe, Rijeka s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Europa. Corvinul ajunge în turul trei preliminar al Conference League.

Joi, golul a fost marcat de Petrovic, în minutul 12. Corvinul a ratat un penalty, în minutul 76, prin Buş.

În turul trei preliminar al Conference League, Corvinul va înfrunta Astana, din Kazahstan, pe 8 august şi 15 august.

Cei de la Astana au avut o ”dublă” foarte complicată în turul anterior, cu Moldovenii de la Milsami Orhei, de care au trecut cu 2-1 la general.

Astana este cotată la 9.85 milioane de euro, în timp ce lotul hunedorenilor e evaluat la 5.49 milioane de euro.

VIDEO | Rijeka - Corvinul 1-0 (Petrovic), în direct la Prima Sport 3. Echipele de start:

• Rijeka: Zlomislic - Smolcic, Galesic, Radeljic, Cabraja - Selahi - Pasalic, Petrovic, Frunk, Jankovic, Ivanovic
  • Corvinul: Lefter - Neacşa, Lică, Manolache, Velisar - Roger, Hrezdac, Ubbink - Lupu, Buş, Pîrvululescu

Minutul 90+14: Final de meci! Rijeka bate şi continuă în Europa League.

Minutul 74: Portarul Posavec faultează în careu. Buş execută şi trage mult peste poartă.

Minutul 61: Lupu reia din 15 metri, dar portarul prinde.

Minutul 47: Lefter scoate la Pasalic, faza continuă, iar mingea loveşte bara.

Minutul 45+2: Pauză! Croaţii conduc cu 1-0.

Minutul 43: Radeljic reia cu capul peste din lovitură liberă.

Minutul 12: GOL Rijeka! Petrovic reia din careu.

Minutul 10: Rijeka dezvoltă un atac tăios din flancul drept, mingea este scoasă la X, care din câţiva metri nu prinde poarta.

Minutul 8: Manolache scapă din marcaj şi trimite cu capul puţin peste poartă. Mingea a venit din corner.

Minutul 5: Croaţii pleacă pe contraatac, iar Pasalic trage din careu. Lefter respinge spectaculos.

---------------------------------

În partida tur, hunedorenii au reuşit să o ţină în şah pe vicecampioana Croaţiei, după ce a eliminat-o pe Paksi, locul secund şi deţinătoarea Cupei în Ungaria.

Misiunea pare una dificilă, având în vedere diferenţa de valoare, dar de aproape un an încoace, Corvinul a produs o sumedenie de surprize.

În cazul în care va fi eliminată, formaţia pregătită de Maxim va evolua în al treilea tur preliminar Conference League.