OFICIAL | Alex Bourceanu a semnat OFICIAL | Alex Bourceanu a semnat
Un nepalez de 18 ani a escaladat toate cele 14 vârfuri de peste 8.000 de metri din lume Un nepalez de 18 ani a escaladat toate cele 14 vârfuri de peste 8.000 de metri din lume
Surpriză! Arbitrul delegat la meciul Cipru - România Surpriză! Arbitrul delegat la meciul Cipru - România
EXCLUSIV | Cele mai noi informaţii despre accidentările jucătorilor de la FCSB EXCLUSIV | Cele mai noi informaţii despre accidentările jucătorilor de la FCSB
NEWS ALERT | Şedinţă la Rapid! S-a luat o decizie extremă NEWS ALERT | Şedinţă la Rapid! S-a luat o decizie extremă
Jandarmeria, activă la meciurile de fotbal Jandarmeria, activă la meciurile de fotbal

VIDEO | Sepsi - FCU Craiova 1-0. Rondon aduce victoria în minutul 89 al unui meci marcat de două eliminări

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 21 iul 2023

Sepsi OSK a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FCU Craiova, în primul meci din etapa a doua a Superligii. Doi jucători au fost eliminaţi, câte unul de la fiecare echipă.

La meciul de la Sf. Gheorghe prima repriză s-a încheiat la egalitate, fără gol marcat, dar cu un jucător eliminat. Este vorba de Mascarenhas (FCU Craiova), care a primit cartonaş roşu direct după un fault foarte dur la Jonathan Rodriguez. Intervenţia lui Mascarenhas l-a trimis pe Rodriguez direct la spital, cu ambulanţa, nu însă înainte ca încercările medicilor de a-l urca pe fotbalist în ambulanţă cu ajutorul tărgii să stârnească rumoare în tribună, din cauza unei probleme tehnice: picioarele tărgi refuzând să se rabateze.

Sepsi a avut şi ea un jucător eliminat, pe Cosmin Matei, în minutul 74, după un fault dur la Paramatti. Gazdele au deschis scorul în minutul 89, din colaborarea a doi jucători intraţi în repriza secundă. Aganovic a pasat şi Rondon a marcat cu o lovitură de cap. Acesta a fost şi scorul final, 1-0 pentru Sepsi, care trece pe primul loc în clasament, cu 4 puncte.

VIDEO | Sepsi - FCU Craiova 1-0 (Rondon 89), în direct, pe Prima Sport 2 şi online pe platforma PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly – Dumitrescu, Bălaşa, Ciobotariu, Oteliţă – Păun, Matei, Rodriguez – Ştefănescu, Damaşcan, Safranko
  • FCU Craiova: Popa – Compagnucci, Paramatti, Henriques, Mascarenhas – Albu, Achim, Baeten, Bauza, van Durmen – Chiţu

Minutul 90+7: Fluier final! Sepsi se impune cu 1-0.

Minutul 89: GOL Sepsi! Aganovic bate foarte bine un corner, iar veteranul Rondon deschide scorul!

Minutul 75: Sepsi are şi ea om eliminat. Cosmin Matei îl faultează dur pe Paramatti şi pleacă mai repede la vestiare.

Minutul 45+6: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+1: Mascarenhas vede direct cartonaşul roşu, după o intrare foarte dură la Rodriguez, care este scos de pe teren cu ambulanţa.

Minutul 28: Matei reia puţin peste poartă cu capul, din centrarea lui Safranko.

Minutul 1: Şansă mare în startul partidei! Ştefănescu bate o lovitură liberă din lateral, Popa nu iese pe minge, iar Păun reia cu capul puţin pe lângă.

---------------------------------------

Sepsi a început sezonul cu un egal, după ce a remizat cu Rapid scor 0-0. Chiar dacă Bergodi nu mai este în Covasna, echipa a arătat un joc solid.

În tabăra opusă, FC U Craiova a început cu un eşec apăsător, scor 1-3, cu FCSB. Totuşi, la echipă s-au produs schimbări rapid.

Adrian Mititelu l-a numit antrenor principal pe Nicolae Dică. Fostul tehncian de la FCSB şi-a propus să termine în clasament în primele 6.