VIDEO | Napoli - Como 3-1. Echipa lui Conte rămâne prima şi după această etapă VIDEO | Napoli - Como 3-1. Echipa lui Conte rămâne prima şi după această etapă
VIDEO | Farul - Dinamo 0-1, în direct, pe Prima Sport 1. Cîrjan deschide scorul în startul partidei VIDEO | Farul - Dinamo 0-1, în direct, pe Prima Sport 1. Cîrjan deschide scorul în startul partidei
Faza finală a Billie Jean King Cup va fi cu opt echipe din 2025 Faza finală a Billie Jean King Cup va fi cu opt echipe din 2025
EXCLUSIV | Răsturnare de situaţie cu privire la transferul lui Zima la FCSB EXCLUSIV | Răsturnare de situaţie cu privire la transferul lui Zima la FCSB
Podul Prieteniei se închide sâmbătă, pentru o oră, pentru un eveniment sportiv Podul Prieteniei se închide sâmbătă, pentru o oră, pentru un eveniment sportiv
TAS a redus suspendarea lui Paul Pogba. Când poate reveni pe teren francezul TAS a redus suspendarea lui Paul Pogba. Când poate reveni pe teren francezul

VIDEO | Serbia se chinuie cu Bulgaria, dar se califică la EURO

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 19 nov 2023

Echipa naţională a Serbiei s-a calificat duminică la Euro 2024 după ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa naţională a Bulgariei, într-un meci din grupa G a calificărilor pentru turneul final Euro 2024.

La Leskovac, sârbii au deschis scorul în meciul cu Bulgaria, prin Milos Veljkovic, în minutul 17, după o perioadă în care gazdele au pus o mare presiune pe echipa bulgară. Reacţia oapeţilor a venit la bara lui Despodov, din minutul 28, în plină dominare a sârbilor, şi la pauză gazdele au intrat în avantaj. În minutul 59 Bulgaria a egalat printr-un jucător intrat la pauză, Georgi Rusev.

După zece minute, Kiril Despodov a înscris şi el, iar Bulgaria conducea cu 2-1. Serbia a reuşit însă egalarea, în minutul 82, prin Srdan Babic şi echipa condusă de Dragan Stojkovic termină pe locul secund în grupa G, calificându-se astfel pentru turneul final din Germania.

La Budapesta, Muntenegru avea nevoie de victorie pentru a mai spera la calificare, şi Rubezic a deschis scorul în minutul 36. Ungaria a replicat însă în repriza secundă, atunci când Dominik Szoboszlai a reuşit o dublă în numai două minute (66 şi 68), întorcând rezultatul în favoarea gazdelor. Ungaria s-a impus cu 3-1 – a mai marcat Zsolt Nagy în minutul 90+3, şi situaţia a devenit clară în grupa G a calificărilor pentru Euro 2024.

Ungaria a câştigat grupa cu 18 puncte, urmată de Serbia (14 puncte), Muntenegru (11 puncte), Lituania (6 puncte) şi Bulgaria (4 puncte). Ungaria şi Serbia merg la Euro 2024.