Nice a umilit-o pe Saint-Etienne în Ligue 1. A fost 6-0 la pauză! Nice a umilit-o pe Saint-Etienne în Ligue 1. A fost 6-0 la pauză!
VIDEO | Dorinel Munteanu, iureş la flash-interviu. ”Poate trebuia să fiu şi mai dur” VIDEO | Dorinel Munteanu, iureş la flash-interviu. ”Poate trebuia să fiu şi mai dur”
Bogdan Cosmescu i-a răspuns lui Dorinel Munteanu! "Nu înţelege" | VIDEO EXCLUSIV
A văzut gestul lui Dorinel Munteanu şi a reacţionat! "Am devenit şi foarte sensibili" | VIDEO EXCLUSIV A văzut gestul lui Dorinel Munteanu şi a reacţionat! "Am devenit şi foarte sensibili" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”Îmi place să jucăm un fotbal frumos”. Zeljko Kopic continuă seria excelentă VIDEO | ”Îmi place să jucăm un fotbal frumos”. Zeljko Kopic continuă seria excelentă
”Suntem obişnuiţi”. Jucătorul Oţelului a reacţionat după ce a fost luat de guler în timpul meciului de antrenor ”Suntem obişnuiţi”. Jucătorul Oţelului a reacţionat după ce a fost luat de guler în timpul meciului de antrenor

VIDEO | "U" Cluj - Sepsi 3-0. ”Şepcile roşii” au controlat partida cap-coadă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 aug 2024

Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Clujenii au dominat partida şi au avut prima ocazie în minutul 9, când Mamadou Thiam a intrat în careu însă portarul Dinu Moldovan a blocat şutul internaţionalului senegalez.

Acelaşi Thiam a deschis însă scorul în minutul 38, când a şutat violent la colţul lung, din marginea careului mic. Scorul a fost majorat în minutul 58, când Thiam a centrat de pe stânga şi Vladimir Blănuţă a înscris cu o lovitură de cap. Blănuţă a stabilit şi scorul final în minutul 70, din pasa lui Ovidiu Bic, şi Universitatea Cluj s-a impus cu 3-0.

În clasament, „şepcile roşii” au 12 puncte şi ocupă locul secund. Sepsi este pe locul 6, cu 8 puncte.

VIDEO | "U" Cluj - Sepsi 3-0 (Thiam 38, Blănuţă 58, 70), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• ”U” Cluj: Gertmonas - Chipciu, I. Cristea, Masoero, Boboc - Simion, Codrea - Thiam, Nistor, Bic - Blănuţă
  • Sepsi: D. Moldovan - Oteliţă, Ciobotariu, Kecskes, F. Ştefan - Kallaku, Alimi, Breij, Siger - Debeljuh, Neskovic

Minutul 90+4: Final de meci! ”U” Cluj bate cu 3-0.

Minutul 89: Coman trimite cu capul în bară.

Minutul 85: Varga trage puţin pe lângă poartă din lovitură liberă.

Minutul 81: Moldovan respinge la şutul în forţă din careu expediat de Chipciu.

Minutul 74: Raţă rămâne singur cu portarul, dar uşor din unghi trimite pe transversală.

Minutul 70: GOL ”U” Cluj! Bic îl găseşte pe Blănuţă, care reia din 6 metri.

Minutul 58: GOL ”U” Cluj” Thiam găseşte spaţiu pentru o centrare excelentă, iar Blănuţă reia din plonjon.

Minutul 45+3: Pauză! ”U” Cluj conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Blănuţă rămâne la minge de lângă mai mulţi adversari şi trage din careu pe lângă.

Minutul 38: GOL ”U” Cluj! Thiam reia la colţul lung dintr-un unghi foarte închis.

Minutul 9: Thiam trece în viteză de un adversar şi rămâne singur cu Moldovan, dar portarul celor de la Sepsi reuşeşte să salveze.

--------------------------------

Meciul marchează revenirea Universităţii pe Cluj Arena. Din cauza festivalului Untold, "U" a disputat un singur meci pe stadionul din Cluj, cel cu Hermannstadt, câştigat cu 3-1. Înaintea duelului de astăzi, formaţia pregătită de Ioan Ovidiu Sabău se poziţionează pe locul 3, cu 9 puncte.

De cealaltă parte, Sepsi se află pe poziţia a şasea, cu 8 puncte.

În stagiunea precedentă, Universitatea a învins-o pe Sepsi, scor 1-0, iar partida de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.