Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra” Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra”
Harry Kane este liderul cursei pentru golgheterul sezonului 2024/25 din Bundesliga Harry Kane este liderul cursei pentru golgheterul sezonului 2024/25 din Bundesliga
Prima reacţie a lui Pogba, după ce TAS i-a redus suspendarea pentru dopaj Prima reacţie a lui Pogba, după ce TAS i-a redus suspendarea pentru dopaj
VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, astăzi, de la ora 11:00, în direct la Prima Sport 1! Meci interesant în Liga 2 VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, astăzi, de la ora 11:00, în direct la Prima Sport 1! Meci interesant în Liga 2
VIDEO | Oţelul Galaţi - Univ. Craiova, ASTĂZI, de la 21:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrmaPlay.ro. Deplasare complicată pentru olteni VIDEO | Oţelul Galaţi - Univ. Craiova, ASTĂZI, de la 21:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrmaPlay.ro. Deplasare complicată pentru olteni
VIDEO | CFR Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la ora 19:00, la Prima Sport 1! Emil Săndoi vrea să producă o nouă surpriză VIDEO | CFR Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la ora 19:00, la Prima Sport 1! Emil Săndoi vrea să producă o nouă surpriză

VIDEO | UBT Cluj - Ratiopharm Ulm 86-75. Campioana României mai bifează o victorie de răsunet în EuroCup

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 8 nov 2023

UBT Cluj a obţinut pe teren propriu a cincea victorie din grupa B a BKT EuroCup la baschet masculin, scor 86-75 (51-24), cu Ratiopharm Ulm, campioana Germaniei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Seeley 21 puncte, Guzman 16, Mokoka 12, pentru U BT Cluj, respectiv Williams 17, Nunez 14, Klepeisz 12, pentru formaţia germană.

U BT Cluj a condus copios în prima repriză, având 27 de puncte la pauză, dar a cedat supremaţia treptat, astfel că adversara s-a apropiat periculos spre final (77-69, min. 38). Victoria a venit însă, a fost aplaudată îndelung de fani şi este a cincea din şase disputate pentru campioana României în tur, reprezentând, totodată, egalarea numărului total de succese din tot sezonul trecut al EuroCup.

Pentru campioana României, succesul de miercuri seară a fost şi o revanşă pentru disputa identică din turul sezonului trecut, când U BT Cluj a condus tot meciul cu Ulm şi a pierdut în ultimul minut, cu 81-84, în prezenţa a peste 5.500 de fani.

În etapa a V-a s-au mai jucat meciurile dintre Lietkabelis Panevezys – JL Bourg 100-96 şi Turk Telekom – Gran Canaria 69-82, celelalte programate în cursul serii fiind între Buducnost – Aris Salonic, Slask Wroclaw – Energia Trento.

În primele meciuri din grupa B, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 80-71 cu Turk Telekom, 70-67 cu Slask Wroclaw, 88-92 cu JL Bourg, 89-74 cu Buducnost Podgorica şi 61-59 cu Aris Salonic. După şase etape, U BT Cluj este pe locul 2, după liderul neînvins Gran Canaria.