Ultima oră
LIVE TEXT | Anglia – Ghana, ASTĂZI, de la 23:00, pe PrimaSport.ro! Englezii pot bifa calificarea din grupe în această seară LIVE TEXT | Anglia – Ghana, ASTĂZI, de la 23:00, pe PrimaSport.ro! Englezii pot bifa calificarea din grupe în această seară
Cine l-a „ochit” pe noul transfer al FCSB-ului! Principalele calităţi ale lui Matheus Diniz Cine l-a „ochit” pe noul transfer al FCSB-ului! Principalele calităţi ale lui Matheus Diniz
Fostul selecţioner al României a dat verdictul! Ei sunt cei mai valoroşi jucători pe care i-a pregătit: ”Ca antrenor, nu judeci ca un spectator” Fostul selecţioner al României a dat verdictul! Ei sunt cei mai valoroşi jucători pe care i-a pregătit: ”Ca antrenor, nu judeci ca un spectator”
CFR Cluj i-a găsit înlocuitor lui Mihai Popa! Transferul este ca şi rezolvat: "Am închis" CFR Cluj i-a găsit înlocuitor lui Mihai Popa! Transferul este ca şi rezolvat: "Am închis"
Noi detalii despre accidentarea lui Raul Opruţ! Fundaşul lui Dinamo a anunţat când va reveni pe teren şi a dezvăluit prima impresie despre Nuno Campos Noi detalii despre accidentarea lui Raul Opruţ! Fundaşul lui Dinamo a anunţat când va reveni pe teren şi a dezvăluit prima impresie despre Nuno Campos
Ultimă oră! Universitatea Craiova îl transferă pe Ronaldo
Ultimă oră! Universitatea Craiova îl transferă pe Ronaldo

Din rău în mai rău! Clubul a confirmat intrarea în insolvenţă după un sezon de coşmar în SuperLiga

Unirea Slobozia Publicat de Prima Sport astăzi, 19:00
mail-share icon Email

Unirea Slobozia a intrat în insolvenţă după retrogradarea din SuperLigă.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/40346/22491470/2/unirea-slobozia-petrolul-ploiesti-play-out-superliga-superbet-12-04-2026.jpg

Unirea Slobozia traversează o perioadă complicată după sezonul dificil din SuperLigă, încheiat cu retrogradarea în Liga 2. Clubul ialomiţean a confirmat intrarea în insolvenţă, după ce Tribunalul Ialomiţa a admis cererea depusă de gruparea care a terminat penultima în clasament.

Oficialii Unirii au transmis că activitatea sportivă nu se va opri şi că procedura reprezintă o soluţie de reorganizare a datoriilor. Clubul a subliniat că insolvenţa nu înseamnă faliment, ci o etapă prin care încearcă să îşi protejeze continuitatea şi să rămână competitiv în Liga 2.

"În acest moment începe o nouă etapă pentru AFC Unirea 04 Slobozia, un nou proces de construcţie, la finalul căruia ne dorim să reajungem acolo unde am fost în ultimii doi ani. Activitatea clubului de fotbal Unirea Slobozia nu va înceta, ne propunem în cele ce urmează să putem rămâne o echipă competitivă la nivelul Ligii a II-a, iar pentru îndeplinirea acestui obiectiv, intrarea în procedura generală a insolvenţei a reprezentat soluţia pentru salvarea unui efort de aproximativ 5 ani şi nu se confundă cu procedura falimentului", se arată pe site-ul de socializare citat.

"Această situaţie nu este una izolată în România. Mai multe cluburi mari sau importante au trecut sau trec prin insolvenţă. AFC Unirea 04 Slobozia nu este în faliment, ci este într-o etapă de reconstrucţie în care are nevoie mai mult decât oricând de susţinerea suporterilor, a autorităţilor şi a sponsorilor.Vă mulţumim pentru prezenţa voastră din sezonul precedent şi vă aşteptăm în număr cât mai mare să ne fiţi alături în noul sezon", se mai menţionează în mesajul adresat suporterilor echipei ialomiţene.

Situaţia financiară a fost una dificilă şi în sezonul trecut, când jucătorii au avut întârzieri salariale importante. După retrogradare, este de aşteptat ca lotul să sufere modificări majore, iar Ilie Poenaru va avea misiunea de a reconstrui echipa pentru noua stagiune.

mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele articole Toate articolele