Unirea Slobozia a intrat în insolvenţă după retrogradarea din SuperLigă.
Citește și

Unirea Slobozia traversează o perioadă complicată după sezonul dificil din SuperLigă, încheiat cu retrogradarea în Liga 2. Clubul ialomiţean a confirmat intrarea în insolvenţă, după ce Tribunalul Ialomiţa a admis cererea depusă de gruparea care a terminat penultima în clasament.
Oficialii Unirii au transmis că activitatea sportivă nu se va opri şi că procedura reprezintă o soluţie de reorganizare a datoriilor. Clubul a subliniat că insolvenţa nu înseamnă faliment, ci o etapă prin care încearcă să îşi protejeze continuitatea şi să rămână competitiv în Liga 2.
"În acest moment începe o nouă etapă pentru AFC Unirea 04 Slobozia, un nou proces de construcţie, la finalul căruia ne dorim să reajungem acolo unde am fost în ultimii doi ani. Activitatea clubului de fotbal Unirea Slobozia nu va înceta, ne propunem în cele ce urmează să putem rămâne o echipă competitivă la nivelul Ligii a II-a, iar pentru îndeplinirea acestui obiectiv, intrarea în procedura generală a insolvenţei a reprezentat soluţia pentru salvarea unui efort de aproximativ 5 ani şi nu se confundă cu procedura falimentului", se arată pe site-ul de socializare citat.
"Această situaţie nu este una izolată în România. Mai multe cluburi mari sau importante au trecut sau trec prin insolvenţă. AFC Unirea 04 Slobozia nu este în faliment, ci este într-o etapă de reconstrucţie în care are nevoie mai mult decât oricând de susţinerea suporterilor, a autorităţilor şi a sponsorilor.Vă mulţumim pentru prezenţa voastră din sezonul precedent şi vă aşteptăm în număr cât mai mare să ne fiţi alături în noul sezon", se mai menţionează în mesajul adresat suporterilor echipei ialomiţene.
Situaţia financiară a fost una dificilă şi în sezonul trecut, când jucătorii au avut întârzieri salariale importante. După retrogradare, este de aşteptat ca lotul să sufere modificări majore, iar Ilie Poenaru va avea misiunea de a reconstrui echipa pentru noua stagiune.
