Ultima oră
Gabriela Ruse se opreşte în semifinale la Bad Homburg Gabriela Ruse se opreşte în semifinale la Bad Homburg
EXCLUSIV | Lovitură în Superliga! Valentin Creţu a semnat. ”Am acceptat toate condiţiile lor” EXCLUSIV | Lovitură în Superliga! Valentin Creţu a semnat. ”Am acceptat toate condiţiile lor”
Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon
Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român
Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club
Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe

Incredibil, dar adevărat! Unul dintre cei mai mari fani CFR Cluj este născut în Columbia

CFR Cluj Publicat de Sergiu Crăciun astăzi, 16:27
mail-share icon Email

Osmar s-a născut în Columbia, trăieşte la mii de kilometri distanţă de Cluj şi este unul dintre cei mai mari suporteri ai CFR-ului.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38228/22495281/2/osmar-2.jpg

La mii de kilometri distanţă de Gruia, pe străzile din Bogotá, capitala Columbiei, te poţi întâlni cu un tricou al CFR-ului. Dacă acest lucru se întâmplă, sunt şanse foarte mari să fi dat de Osmar, unul dintre cei mai mari fani ai formaţiei din Cluj.

Născut în Barranquilla, un oraş cu peste un milion de locuitori din Columbia, bărbatul este unul cei mai înfocaţi susţinători ai echipei din Gruia. Osmar are 34 de ani şi lucrează în administraţia unei companii, iar timpul liber şi-l petrece citind despre fotbalul nostru. Cum şi de ce a început această pasiune, a explicat chiar el, într-o intervenţie pentru Prima Sport.

"Am început să fiu fan CFR Cluj din 2018. O persoană din Cluj care mă învăţa limba română mi-a povestit despre echipă şi am început să caut, iar primul meci pe care l-am văzut a fost un derby împotriva FCSB-ului, pe 18 martie 2018.

CFR este o echipă care, pentru mine, reprezintă rezilienţă şi planificare. O echipă care în 2000 era în a treia divizie şi care, în un sfert de secol, a câştigat opt titluri de campioană plus alte trofee interne. Este ceva de admirat şi are multă istorie în spate", a povestit Osmar, care îşi aminteşte cu drag de cele mai memorabile meciuri ale CFR-ului pe care le-a văzut.

"Sunt multe meciuri memorabile, urmăresc fiecare meci, dar îmi amintesc mereu cele două meciuri cu Sevilla în Europa League pentru că au fost meciuri importante şi singurele meciuri pe care am reuşit să le urmăresc cu comentatori în spaniolă. De altfel, şi meciul pentru campionat împotriva Universităţii Craiova în 2020 a fost unic".

//i0.1616.ro/media/581/3142/38228/22495281/3/osmar-3.jpg

Cu toate că n-a ajuns niciodată în România, Osmar spune că ar vrea să locuiască aici. Are prieteni deja în Cluj şi o părere foarte bună despre ţara noastră, pe care şi-a propus să o viziteze în următorii ani.

"Sper să pot ajunge şi să văd România cândva, între 2027 şi 2028, totul depinde de situaţia economică. Dacă aş putea, m-aş muta în România, consider că este o ţară foarte frumoasă, cu o cultură unică. Cred că este o ţară cu multe de oferit.

Am mai mulţi prieteni în România, mai ales în Cluj. Până acum nu am întâlnit niciun român care să locuiască în Columbia, ştiu doar că nu sunt prea mulţi.", a încheiat bărbatul.

mail-share icon Email
viewscnt

CFR Cluj

Ultimele articole Toate articolele