Tadej Pogacar, campion mondial incontestabil. Slovenul continuă parcursul de vis Tadej Pogacar, campion mondial incontestabil. Slovenul continuă parcursul de vis
”Ne batem la retrogradare. Foarte slab!”. Denis Alibec anunţă dezastrul la Farul Constanţa, după eşecul cu Gloria Buzău
Eugen Neagoe a tras concluziile după ce a l-a răpus pe Gică Hagi:  ”Am meritat victoria!”

Eugen Neagoe a tras concluziile după ce a l-a răpus pe Gică Hagi: ”Am meritat victoria!”
Deian Sorescu a marcat, dar Gaziantep a pierdut cu Eyupspor, în campionatul Turciei Deian Sorescu a marcat, dar Gaziantep a pierdut cu Eyupspor, în campionatul Turciei
Gică Hagi, concluzii amare. ”Va fi un an greu pentru noi” Gică Hagi, concluzii amare. ”Va fi un an greu pentru noi”
VIDEO | Ipswich - Aston Villa 2-2. Egal palpitant în Premier League VIDEO | Ipswich - Aston Villa 2-2. Egal palpitant în Premier League

Paris Basketball – London Lions şi JL Bourg – Beşiktaş, în semifinalele BKT EuroCup

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 15 mar 2024

Echipele Paris Basketball – London Lions şi JL Bourg – Beşiktaş vor disputa semifinalele BKT EuroCup, în sistemul ”cel mai bun din trei meciuri”. Campioana U BT Cluj s-a oprit în sferturile de finală.

Calendarul semifinalelor a fost definitivat joi seară, când Paris Basketball a dispus de Joventut Badalona, scor 86-70, în ultimul meci din sferturile de finală. Anterior, JL Bourg a trecut de Prometey Slobozhanske, scor 95-82, Beşiktaş a învins Hapoel Tel Aviv, 94-89, iar London Lions a dispus, în BT Arena, în faţa a 10.000 de fani, de campioana României, U BT Cluj, cu 91-79.

Astffel în semifinale se vor duela Paris Basketball – London Lions şi JL Bourg – Beşiktaş, cu primul meci în 26 martie, al doilea în 29 martie şi cel decisiv, dacă va fi cazul în 3 aprilie.

U BT Cluj s-a calificat direct în sferturi, după ce a încheiat grupa B pe locul 2, în urma rezultatelor: 80-71 şi 84-95 cu Turk Telekom, 70-67 şi 80-76 cu Slask Wroclaw, 88-92 şi 89-98 cu JL Bourg, 89-74 şi 79-77 cu Buducnost Podgorica, 61-59 şi 90-74 cu Aris Salonic, 86-75 şi 85-81 cu ratiopharm Ulm, 98-60 şi 88-83 cu Energia Trento, 70-92 şi 113-111 cu Gran Canaria, 120-111 şi 87-92 cu Lietkabelis Panevezys.