UEFA  a recunoscut greşeala imensă de arbitraj de la EURO care putea schimba câştigătoarea turneului

UEFA a recunoscut greşeala imensă de arbitraj de la EURO care putea schimba câştigătoarea turneului
VIDEO | UTA Arad - Poli Iaşi 0-0. Etapa rămâne sub egida ”X-ului” VIDEO | UTA Arad - Poli Iaşi 0-0. Etapa rămâne sub egida ”X-ului”
VIDEO | Unirea Slobozia - Rapid, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1. Echipele de start VIDEO | Unirea Slobozia - Rapid, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1. Echipele de start
Probleme financiare uriaşe la un club din Liga 2! Jucătorii sunt neplătiţi de jumătate de an Probleme financiare uriaşe la un club din Liga 2! Jucătorii sunt neplătiţi de jumătate de an
Sorin Cârţu nu s-a mai abţinut după ce Gâlcă a remizat cu ”U” Cluj: ”Nu-mi vorbiţi mie de titlu! Nu ai cum să vorbeşti! Mă deranjează asta”

Miliardarul american Dan Friedkin cumpără un club din Premier League Miliardarul american Dan Friedkin cumpără un club din Premier League

România - Slovacia 1-1. Terminăm pentru prima dată pe locul 1 o grupă de EURO! Jucăm marţi în optimile de finală

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 26 iun 2024

Reprezentativa României a reuşit o performanţă istorică, miercuri, la Campionatul European din Germania, reuşind calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală.

La ediţiile din 1984, 1996, 2008, 2016 şi 2020 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii a competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat.

• În optimile de finală vom întâlni Slovenia sau Olanda! Partida se va juca marţi.

LIVE TEXT | România - Slovacia 1-1 (R. Marin 37-penalty / Duda 25). Echipele de start:

• România: Niţă - Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu -  R. Marin, M. Marin, Stanciu - Ianis Hagi, Drăguş, Florinel Coman
  • Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Duda, Lobotka, Kuka - Skranz, Strelec, Haraslin

Minutul 90+3: Final de meci şi CALIFICAREEEE!

Minutul 65: Haraslin trimite cu efect puţin pe lângă poartă.

Minutul 63: Strelec trimite pe sub picioarele lui Drăguşin. Niţă respinge spectaculos cu piciorul.

Minutul 61: Ce ocazie! Drăguş trimite din careu la vinclu, dar mingea ocoleşte de puţin poarta.

Minutul 52: Niţă este pe fază şi scoate o minge din unghi la colţul scurt.

Minutul 49: Drăguşin respinge foarte rău o minge în careu, Niţă este atent şi salvează.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 42: Drăguşin trimite cu latul puţin pe lângă poartă. Acesta a fost egoist, Ianis Hagi fiind mai bine plasat.

Minutul 37: GOL România! Ianis Hagi ia o acţiune pe cont propriu şi este faultat. VAR intervine si dictează penalty. Răzvan Marin execută perfect!

Minutul 33: Acţiune legată a României! Raţiu trage în forţă pe centrul porţii de la 20 de metri. Dubravka prinde în doi timpi.

Minutul 25: GOL Slovacia! Defensiva este surprinsă la o minge în careu. Fundaşii nu fac presiune şi îl pierd pe Duda, care marchează cu capul.

Minutul 13: Răzvan Marin trimite o lovitură liberă de la distanţă puţin pe lângă poartă.

Minutul 11: Raţiu şutează din careu, Dubravka respinge în lateral. Hagi a tras din câţiva metri peste!

-----------------------------------

România este prezentă la un turneu final după o pauză de opt ani şi este aproape să iasă din grupe. Naţionala pregătită de Edi Iordănescu are nevoie de un egal în meciul de astăzi, dar şi o înfrângere ne-ar putea califica, dar am depinde de rezultatul duelului dintre Belgia şi Ucraina.

România a trecut de doar patru ori de faza grupelor: de trei ori la Campionatul Mondial (1990, 1994, 1998) şi o singură dată la EURO, în 2000.

Slovacia are şi ea trei puncte înaintea meciului de astăzi, dar se poziţionează pe locul al treilea. În precedentele două partide, Slovacia a învins Belgia, scor 1-0 şi a pierdut cu Ucraina, scor 1-2.

Ultima partidă directă între România şi Slovacia a avut loc în 2013, iar scorul a fost 1-1 într-un meci amical.