Programul ediţiei 2026/2027 a Superligii s-a stabilit vineri, iar conform acestuia campioana Universitatea Craiova va începe sezonul cu aceeaşi adversară ca în sezonul trecut, UTA Arad.
Citește și

Oltenii vor juca acasă în prima etapă. În sezonul 2025/2026, în prima etapă Universitatea Craiova a remizat în deplasare cu UTA Arad, scor 3-3.
Sorin Cârţu, preşedintele clubului, speră să se repete scenariul din stagiunea anterioră, care a marcat eventul în Bănie.
”Am fost şi anul trecut la tragere, iar prima etapă a fost tot la UTA, am căzut tot cu ei, să dea Dumnezeu să se termine la fel ca anul trecut. Eu zic că anul ăsta suntem mai puternici decât am fost anul trecut.
Speranţele noastre sunt să recidivăm şi să repetăm ceea ce am făcut anul trecut. Nu ştiu ce fac celelalte. Cel puţin mişcările pe care le-am făcut până acum ne arată că suntem la fel de puternici.
Compartimentul defensiv este la fel, chiar întărit, am prelungit contractul cu Rus. A venit Răvan Sava, ca portar, e o concurenţă foarte mare în zona respectivă. Am văzut şi transferul lui Ronaldo Webster, care mi se pare un jucător cu o dinamică foarte bună, cred că ne va ajuta foarte mult”, a declarat Cârţu, după tragerea la sorţi.
