Dinamo dă lovitura! Fotbalistul care a cucerit cupa Spaniei cu Sevilla şi a bifat 17 meciuri în Premier League semnează cu trupa din „Ştefan cel Mare” Dinamo dă lovitura! Fotbalistul care a cucerit cupa Spaniei cu Sevilla şi a bifat 17 meciuri în Premier League semnează cu trupa din „Ştefan cel Mare”
Revine Nicolae Stanciu la FCSB? Cosmin Contra a dezvăluit totul: „Din ce am auzit” Revine Nicolae Stanciu la FCSB? Cosmin Contra a dezvăluit totul: „Din ce am auzit”
Lovitură încasată de Spania! Superstarul a părăsit cantonamentul naţionalei şi a revenit la echipa de club Lovitură încasată de Spania! Superstarul a părăsit cantonamentul naţionalei şi a revenit la echipa de club
Bomba momentului în fotbalul mondial! Erling Haaland, coleg cu Mbappe la Real Madrid? Decizia surprinzătoare luată de superstarul norvegian Bomba momentului în fotbalul mondial! Erling Haaland, coleg cu Mbappe la Real Madrid? Decizia surprinzătoare luată de superstarul norvegian
Aryna Sabalenka a reuşit o triplă istorică la turneul de la Wuhan Aryna Sabalenka a reuşit o triplă istorică la turneul de la Wuhan
George Puşcaş a fost făcut praf după partida cu Cipru: „Nici măcar horă nu joacă! Este un dezastru viu!” George Puşcaş a fost făcut praf după partida cu Cipru: „Nici măcar horă nu joacă! Este un dezastru viu!”

SCMU Craiova câştigă Cupa României în faţa campioanei şi deţinătoarei trofeului, Arcada Galaţi

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 19 mar 2023

Echipa de volei masculin SCMU Craiova a câştigat Cupa României, după ce a învins în finala competiţiei, campioana şi deţinătoarea trofeului, Arcada Galaţi, la Turneul Final Four de la Braşov.

SCMU Craiova s-a impus cu scorul de 3-1, pe seturi 17-25, 25-23, 25-18, 28-26, cucerind în premieră trofeul.

Între titularii SCMU Craiova s-au aflat şi doi veterani voleiului, Vinicius Dos Santos (37 de ani) şi mai ales Laureţiu Lică (43 de ani).

”Este fantastic, am visat, dar nu am crezut niciodată. Este ultimul meu an ca jucător profesionist şi nu am crezut că voi încheia cu un trofeu. Băieţii au fost extraordinari”, a declarat la final căpitanul formaţiei SCMU Craiova, Laurenţiu Lică.

În semifinale, SCMU Craiova – Steaua Bucureşti 3-2 (pe seturi 25-22, 20-25, 25-22, 23-25, 17-15), respectiv Arcada Galaţi – Dinamo Bucureşti 3-2 (25-18, 21-25, 25-20, 18-25, 15-10).

Cele patru echipe participante s-au calificat la Turneul Final Four de la Braşov astfel: campioana Arcada Galaţi (3-0 şi 3-0 cu Universitatea Cluj), SCM Craiova (3-1 şi 3-0 cu Unirea Dej), Steaua Bucureşti (3-0 şi 3-2 cu Ştiinţa Explorări Baia Mare şi Dinamo Bucureşti (3-0 şi 3-2 cu SCM Zalău).

În 2022, Cupa României a fost câştigată tot de campioana Arcada Galaţi, după finala cu Steaua Bucureşti. Arcada mai are un trofeu Cupa României din 2017.