”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

SPECIAL | Surprizele Campionatelor Europene - Partea 1

Special Publicat de Tudor Moisa pe 4 iun 2024

10 zile ne mai despart de startul Campionatului European din Germania. Multă lume încearcă să anticipeze echipa cara va produce surpriza la acest turneu final, iar noi sperăm ca ea să fie România, prezentă la EURO după o pauză de opt ani.

Prima ediţie a turneului final a avut loc în 1960, dar formatul actual, care are în componenţă şi faza grupelor, a luat startul în 1980. Pentru primele cinci ediţii, Campionatul European înseamna o fază eliminatorie care începea direct cu faza semifinalelor.

Astfel, cu ocazia Campionatului European din Germania care va începe în curând, vă prezentăm surprizele ediţiilor din 1980 încoace.

EURO 1980 - Belgia

Ediţia din 1980 a avut loc în Italia şi a fost prima la care au luat startul opt echipe, împărţite în două grupe.

• Spania

Belgia a fost surpriza acelui turneu final. Repartizată într-o grupă imposibilă, Belgia a terminat pe primul loc, după ce a învins-o pe Spania (2-1) şi a remizat cu Anglia (1-1) şi Italia. Primul loc în grupă a însemnat calificarea în finală, iar ocupantele poziţiei secunde s-au duelat pentru locul al treilea.

În finală, Belgia a fost aproape să producă o nouă surpriză, dar a fost învinsă, scor 2-1, de Germania de Vest. Nemţii au înscris golul victoriei târziu, în minutul 88, prin Hrubesch. Tot Hrubesch a fost cel care a deschis scorul, în minutul 10, înainte că Vandereycken să egaleze, din penalti, în minutul 75.

Înaintea turneului final din Italia, Belgia a mai fost prezentă la un singur Campionat European, cel din 1972, desfăşurat pe teren propriu. De asemenea, belgienii rataseră calificarea la ultimele două Cupe Mondiale.

EURO 1984 - Danemarca

Ediţia din 1984 a avut loc în Franţa şi a fost primul Campionat European la care a participat şi România. Naţionala noastră a fost repartizată în aceeaşi grupă cu Spania, Portugalia şi Germania de Vest. Singurul rezultat pozitiv pe care România l-a reuşit a fost împotriva Spaniei, un 1-1, scos graţie reuşitei lui Boloni.

• România

Surpriza turneului final din Franţa a fost Danemarca, care a ajuns până în semifinale şi a fost la un pas de finală. Înainte de EURO 1984, reprezentanta nordică nu s-a calificat la vreun Campionat Mondial şi singura prezenţă la EURO a fost în 1964, atunci când a pierdut şi în semifinală şi în finala mică, terminând turneul final cu un golaveraj de 1-6.

În 1984, Danemarca a pierdut primul meci din grupă la limită, scor 1-0, împotriva Franţei, graţie unei reuşite semnate de Platini, în minutul 78. A urmat o victorie şoc, scor 5-0, împotriva Yugoslaviei. A urmat un thriller între Danemarca şi Belgia, încheiat cu victoria nordicilor, scor 3-2. Belgia a început tare meciul şi a condus, scor 2-0, în minutul 39. Arnesen a redus din diferenţă, din penalti, în minutul 41, Brylle a egalat, în minutul 60, iar Elkjaer a risipit orice fel de emoţie, în minutul 84. Danemarca era calificată şi dacă partida se termina la egalitate.

În semifinale, Danemarca a întâlnit Spania. În minutul 7, Lerby a deschis scorul, iar nordicii au reuşit să ţină de rezultat până în minutul 67, atunci când Maceda a egalat. S-a ajuns la loviturile de departajare, unde spaniolii au ieşit învingători. Singurul penalti ratat a fost cel din ultima serie, executat Elkjaer. În finală, Franţa a învins-o pe Spania, scor 2-0.

EURO 1988 - URSS

Turneul din 1988 s-a ţinut în Germania de Vest. A treia ediţie a formatului cu grupe a fost una aparte. Niciun meci nu s-a terminat fără gol marcat, nicio partidă din fazele eliminatorii nu a avut nevoie de prelungiri şi niciun jucător nu a fost eliminat.

• Anglia

Chiar dacă şocul turneului a fost victoria Irlandei împotriva Angliei, scor 1-0, URSS a avut cel mai neaşteptat parcurs. O forţă în timpul Războiului Rece, naţionala sovietică nu a reuşit calificarea în sferturi la precedentele cinci Campionate Mondiale, iar la EURO, URSS a lipsit de la precedentele trei ediţii.

URSS a început în forţă turneul final şi a câştigat, scor 1-0, cu Olanda, înainte să scoată un rezultat de egalitate, 1-1, cu Irlanda. În ultima partidă din faza grupelor, sovieticii au învins fără probleme Anglia, scor 3-1.

În semifinale, URSS a mai făcut o victimă, Italia, pe care a învins-o cu 2-0. Deşi i-au învins în faza grupelor, sovieticii nu au mai avut replică în faţa lui Gullit şi Van Basten, iar Olanda a câştigat finala, scor 2-0.

EURO 1992 - Danemarca

Turneul final din 1992 a avut loc în Suedia şi a fost ultimul la care au luat startul doar opt echipe. De asemenea, pe 26 decembrie 1991, Uniunea Sovietică a încetat să mai existe. Calificaţi la turneul final, sovieticii au fost reprezentaţi de o selecţionată denumită CIS (Comunitatea Ţărilor Independente).

• CIS

Povestea turneului final din 1992 este cea mai spectaculoasă din istoria Campionatelor Europene. După ce a început războiul din Yugoslavia, iar ţara practic s-a destrămat, în loc acesteia a fost invitată Danemarca. Există şi zicala celebră, că danezii au câştigat turneul după ce au venit direct de pe plajă.

Repartizate în prima grupă, Danemarca şi Suedia au produs un adevărat şoc, eliminând Franţa şi Anglia. Danemarca a pierdut cu Suedia, scor 1-0, a scos un egal cu Anglia, 0-0 şi a învins-o pe Franţa, scor 2-1.

În semifinale, danezii au dat peste cap toate calculele şi au trecut de Olanda. Larsen a deschis scorul, în minutul 5, Bergkamp a egalat, în minutul 23. La pauză, Danemarca a intrat în avantaj, după ce Larsen a reuşit dubla, în minutul 33. Olandezii au reuşit să trimită meciul în prelungiri, graţie golului semnat de Rijkaard, din minutul 86.

Meciul a ajuns la penaltiuri, acolo unde danezii au avut nervii mai tari. Toţi cei cinci executaţi nordici au marcat, iar de la Olanda a ratat doar Van Basten.

În finală, Danemarca a produs o nouă surpriză şi a defilat în faţa Germaniei. Golurile au fost înscrise de Jensen (18) şi Vilfort (78). Astfel, Danemarca a câştigat trofeul, deşi iniţial nici măcar nu s-a calificat la turneul final.

EURO 1996 - Cehia

La turneul final din Anglia au luat startul, pentru prima dată, 16 echipe. România a fost şi ea prezentă, dar a plecat acasă cu un singur gol marcat şi niciun punct câştigat.

• Turcia

Turneul din 1996 a fost primul la care a luat startul Cehia după dizolvarea Cehoslovaciei. La precedentele trei ediţii, Cehoslovacia nici măcar nu s-a calificat, astfel că puţini credeau că Cehia poate face o figură frumoasă în Anglia.

Repartizată în aceeaşi grupă cu Germania, Italia şi Rusia, cehii erau văzuţi drept victime sigure, mai ales după primul meci, pierdut în faţa nemţilor, scor 2-0.

Totuşi, Cehia a produs şocul în a doua etapă, învingând Italia, scor 2-1. Reuşitele cehilor au fost semnate de Nedved, în minutul 6 şi Bejbi, în minutul 35. Italienii au înscris, în minutul 18, prin Enrico Chiesa.

Ultima etapă a fost un adevărat thriller. Cehia avea nevoie să obţină măcar acelaşi rezultat ca Italia, pentru a trece mai departe. Germania şi Italia au remizat, scor 0-0, iar duelul dintre Cehia şi Rusia a fost interzis cardiacilor.

Cehii au început ca din puşcă şi în minutul 19 aveau deja 2-0 pe tabelă. Ruşii au reuşit o remontadă de zile mari, întorcând scorul. Mostovoi, în minutul 49, Tetradze, în minutul 54 şi Beschastnykh, în minutul 85, i-au adus pe ruşi în avantaj. Când nimeni nu se mai aştepta, Cehia a egalat pe Anfield. În minutul 88, Smicer şi-a trimis ţara în sferturi.

A urmat un duel cu Portugalia, iar cehii au produs din nou surpriza. Poborsky a marcat singurul gol, în minutul 53.

În semifinale, Cehia a dat piept cu Franţa, care a trecut în sferturi de Olanda şi a terminat pe primul loc grupa şoc din care a făcut parte şi România.

Pe Old Trafford, meciul a fost unul destul de şters, dar cehii au avut nervii mai tari la loviturile de departajare şi s-au calificat în finală. În primele cinci serii, toată lumea a marcat. Pedros a fost singurul care a ratat, în seria a şasea.

În finală, Cehia a întâlnit Germania şi a fost, pentru 14 minute, campioană. Berger a deschis scorul pe Wembley, în minutul 59 şi părea că, din nou, câştigătoarea va fi o naţională căreia nu i se dădea vreo şansă la startul turneului.

Bierhoff este numele pe care microbiştii cehi nu îl vor uita vreodată. Atacantul Germaniei a egalat, în minutul 73, ca mai apoi să înscrie golul victoriei, în minutul 95. La acel turneu final, încă exista regula golului de aur, astfel că cehii nu au mai avut şansa să împingă meciul la loviturile de departajare.

EURO 2000 - România

Ediţia din 2000 a fost prima care s-a ţinut în două ţări: Belgia şi Olanda. România a fost din nou prezentă şi a produs surpriza turneului.