”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Vicecampioana Dinamo Bucureşti, al doilea eşec în preliminariile Ligii Campionilor la polo

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 13 sep 2024

Vicecampioana Dinamo Bucureşti a fost învinsă vineri, în al doilea meci al turneului preliminar A din Liga Campionilor, pe care îl găzduieşte Dubrovnik, de formaţia CN Barcelona, scor 18-12.

Scorul pe reprize a fost 5-5, 3-3, 5-2, 5-2.

În primul meci din grupa A, Dinamo a fost învinsă de VK Jug, scor 15-8. În ultimele două partide, vicecampioana se va duela, sâmbătă, cu Jadran şi cu VK Banja Luka.

Turneul preliminar C este găzduit de CSM Oradea, iar celelalte două grupe de câte patru echipe sunt găzduite de Kraguevac şi Sabadell.

Doar prima clasată se va califica mai departe din fiecare grupă preliminară, iar celelalte echipe vor putea continua în preliminariile LEN Euro Cup.

Campioana Steaua Bucureşti a fost repartizată direct în grupele principale, urmând a evolua în grupa A, cu Novi Belgrad, Hanovra şi câştigătoarea grupei C, unde se află şi CSM Oradea.

Dacă va trece de preliminarii, Dinamo Bucureşti ar urma să evolueze în grupa C, cu Barceloneta, Marsilia şi Vassas. Sezonul regulat va începe în 8 octombrie.

Primele două clasate în grupele principale se vor califica în sferturi (4 februarie – 14 mai), cu câştigătoarele participante ulterior la Turneul Final Four (30 mai – 1 iunie). De asemenea, echipele clasate pe locurile 3-4 în grupele principale au şansa de a continua în faza eliminatorie din LEN Euro Cup.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este FTC Budapesta.