VIDEO | Farul - Sepsi, astăzi, de la ora 16:00, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Gică Hagi, fără victorie de 3 etape VIDEO | Farul - Sepsi, astăzi, de la ora 16:00, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Gică Hagi, fără victorie de 3 etape
VIDEO | ”U” Cluj - Universitatea Craiova, ASTĂZI, de la 21:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Oltenii întâlnesc liderul din Superliga VIDEO | ”U” Cluj - Universitatea Craiova, ASTĂZI, de la 21:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Oltenii întâlnesc liderul din Superliga
VIDEO | Lecce – Parma 2-2. Remiză dramatică în derby-ul românesc din Serie A VIDEO | Lecce – Parma 2-2. Remiză dramatică în derby-ul românesc din Serie A
VIDEO | Real Madrid a făcut spectacol cu Espanyol VIDEO | Real Madrid a făcut spectacol cu Espanyol
VIDEO | Daniel Bîrligea a debutat la FCSB, dar a fost înlocuit la pauză şi a reacţionat: „Nu ştiu dacă din fericire sau din supărare” VIDEO | Daniel Bîrligea a debutat la FCSB, dar a fost înlocuit la pauză şi a reacţionat: „Nu ştiu dacă din fericire sau din supărare”
E gata! Tony revine în fotbalul românesc E gata! Tony revine în fotbalul românesc

VIDEO | Boston Celtics, victorie convingătoare în primul meci al finalei

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe 7 iun 2024

Boston Celtics a învins-o pe Dallas Mavericks, scor 107-89, în primul meci al finalei în NBA.

Câştigătoarea Conferinţei de Est a început partida în forţă, iar după primul sfert avea un avans de 17 puncte (37-20). Diferenţa s-a menţinut pe toată durata înfruntării, fără ca Dallas să pună probleme, iar Boston începe cu dreptul seria care îi poate aduce titlul cu numărul 18. În acest moment, Celtics şi Lakers se află pe prima poziţie, la egalitate, în clasamentul formaţiilor cu cele mai multe campionate câştigate.

Jaylen Brown a marcat cele mai multe puncte pentru Boston, 22 (7-12 FG), urmat de Kristaps Porzingis, cu 20 (8-13 FG). Letonul nu a fost titular şi a jucat pentru prima dată după mai bine de o lună. Porzingis s-a aflat ultima dată pe parchet pe 29 aprilie. Jayson Tatum a avut o seară ştearsă, marcând doar 16 puncte (6-16 FG), dar a reuşit un double-double, recuperând mingea de 11 ori.

De la Dallas, Luka Doncic a marcat 30 de puncte (12-26 FG) şi a recuperat mingea de 10 ori. Kyrie Irving, la fel ca Tatum, a făcut un meci slab şi a înscris doar 12 puncte (6-19 FG).