Vladislav Blănuţă, transferat de Slavia Praga pentru 5 milioane de euro? Atacantul împrumutat la U. Cluj a impresionat Vladislav Blănuţă, transferat de Slavia Praga pentru 5 milioane de euro? Atacantul împrumutat la U. Cluj a impresionat
VIDEO | Csikszereda - CSC Dumbrăviţa, în direct la Prima Sport 1. Ciucanii domină startul partidei VIDEO | Csikszereda - CSC Dumbrăviţa, în direct la Prima Sport 1. Ciucanii domină startul partidei
Antrenorul celor de la RFS, în eroare! Ce a declarat înaintea partidei cu FCSB, din Europa League Antrenorul celor de la RFS, în eroare! Ce a declarat înaintea partidei cu FCSB, din Europa League
Mihai Teja, revenire de senzaţie pe banca tehnică! A semnat cu o cvintuplă campioană din Europa Mihai Teja, revenire de senzaţie pe banca tehnică! A semnat cu o cvintuplă campioană din Europa
Noua „perlă” a Rapidului l-a fermecat deja pe Viorel Moldovan: „Este febleţea mea” Noua „perlă” a Rapidului l-a fermecat deja pe Viorel Moldovan: „Este febleţea mea”
VIDEO | Juncheng Shang l-a învins pe principalul favorit şi a câştigat turneul de la Chengdu VIDEO | Juncheng Shang l-a învins pe principalul favorit şi a câştigat turneul de la Chengdu

VIDEO | Nadal is back! Triumf spectaculos al ibericului în faţa lui Dominic Thiem

Tenis Publicat de Daian Cutu, de Tudor Moisa pe 2 ian 2024

Rafael Nadal a revenit în circuitul de simplu ATP cu o victorie în faţa lui Dominic Thiem, scor 7-5, 6-1.

Primele 10 game-uri au fost echilibrate, ibericul reuşind să rupă echilibrul în prelungirile primului set. Nadal s-a impus în primul act cu 7-5, iar în al doilea nu i-a dat nicio şansă austriacului.

Acesta a fost primul meci de simplu al fostului lider ATP după aproape un an. McDonald îl învingea cu scorul de 3-0 pe Nadal la Australian Open, pe 18 ianuarie 2023, iar de atunci ibericul nu a mai jucat vreo partidă de simplu.

Înainte de meciul cu Thiem, Nadal evoluase la dublu, împreună cu Marc Lopez, împotriva australienilor Purcell şi Thompson, care s-au impus cu un dublu 6-4.

Nadal va evolua în turul al doilea la Brisbane în compania lui Kubler.