Ultima oră
Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania
Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri
Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs
Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM
Constantin Popovici a câştigat, iar Cătălin Preda a urcat pe podium în etapa a treia a Red Bull Cliff Diving World Series Constantin Popovici a câştigat, iar Cătălin Preda a urcat pe podium în etapa a treia a Red Bull Cliff Diving World Series
Medalie de bronz pentru Ede Molnar în a doua etapă de Cupă Mondială de MTB XCE Medalie de bronz pentru Ede Molnar în a doua etapă de Cupă Mondială de MTB XCE

VIDEO | Rezolvă Unirea Slobozia problema cu obţinerea licenţei? Preşedintele Ilie Lemnaru a oferit ultimele detalii

Unirea Slobozia Publicat de Daian Cutu pe 12 mai 2026
mail-share icon Email

FCSB terminat la egalitate pe teren propriu, 0-0, cu Unirea Slobozia, în etapa cu numărul 8 din play-off-ul Superligii.

 

 

 

Celor de la Slobozia le trebuie acelaşi rezultat ca lui Hermannstadt pentru a se salva de la retrogradarea directă şi a merge la barajul de menţinere. Pe lângă asta, ialomiţenii au probleme cu licenţa, care în acest moment nu a fost obţinută.

Clubul a apelat la TAS pentru a-şi rezolva situaţia, iar preşedintele Ilie Lemnaru a explicat cât este de greu în calitate de club nou promovat să faci punctajul care să îţi asigure licenţa pentru Superliga.

“E un punct care contează mult. Dacă Hermannstadt face acelaşi rezultat ca noi în ultima etapă, atunci echipa care merge la baraj e a noastră.

 Normal că avem speranţe pentru licenţă. Sportiv, noi trebuie să jucăm. Fotbalul pe teren nu e pe acte, pe documente, fotbalul trebuie să fie pe teren şi să respectăm lucrurile astea. Noi am trimis documente care se vor lua în considerare la TAS, documente suplimentare la terenuri. La punctaj am adăugat ceva documente.

E foarte greu să faci acel procentaj la rezultate, dar ce înseamnă aceste rezultate? Nu pe teren, că iei bătaie şi eşti pe ultimul loc, ci rezultate înseamnă că noi, fiind o echipă care am promovat de doi ani, ni se iau în calcul ultimele trei sezoane. Două sezoane de Liga 1 şi un sezon de Liga 2. Noi jucând la Campionatul Naţional U19 şi U17, atunci se punctează cu un punct. 

Cei care joacă la Elite punctează cu trei sau patru puncte. Nu este vina noastră că nu putem juca la Campionatul Naţional de Tineret sau Elite, că sunt acele procente, 75 de puncte de făcut la cele 24 de academii. Din păcate, nu noi am făcut această diferenţă. Noi ne dorim, am promovat, am investit să ajungem în Liga 1. Am investit în Slobozia la stadion.

S-au făcut eforturi mari şi la infrastructură pentru juniori, că săptămâna asta s-a dat în folosinţă terenul de la Slobozia Nouă, unde s-au băgat 5-600.000 de euro, investiţii pentru juniori şi nu a fost vina noastră că constructorul a întârziat şase luni de zile, că a avut conturile blocate. S-a întârziat şi acolo şi n-am avut timp să depundem la licenţiere şi la terenuri.

Aţi văzut că ne-au apăsat problemele? Jucăm până în ultima etapă şi, cu un buget mic, am făcut performanţe foarte mari. Dacă nu aveam o grupă de copii, că e obligatoriu, atunci eram de acord”
, a declarat preşedintele clubului, la finalul partidei de luni.

mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele articole Toate articolele