Naomi Osaka şi Patrick Mouratoglou şi-au oficializat colaborarea Naomi Osaka şi Patrick Mouratoglou şi-au oficializat colaborarea
Wojciech Szczesny este în negocieri cu Barcelona Wojciech Szczesny este în negocieri cu Barcelona
Kylian Mbappe are o leziune musculară şi ratează derbiul cu Atlético Madrid Kylian Mbappe are o leziune musculară şi ratează derbiul cu Atlético Madrid
”Vrem să facem un meci mare”. Absenţă de marcă la FCSB pentru meciul cu letonii de la RFS ”Vrem să facem un meci mare”. Absenţă de marcă la FCSB pentru meciul cu letonii de la RFS
Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul
Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea

Villarreal o bate pe FC Sevilla, deşi andaluzii au condus până pe final

La Liga Publicat de Daian Cutu pe 11 mai 2024

Villarreal a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-2, gruparea FC Sevilla, după ce a fost condusă cu 2-1.

Villarreal a condus ostilităţile în prima parte a meciului de pe Estadio de la Ceramica, dar cei care au deschis scorul au fost andaluzii, din penalti, în minutul 26. Youssef En-Nesyri a transformat şi a fost 1-0 pentru oaspeţi. Gazdele au egalat repede, prin Alexander Sorloth, în minutul 30, dar En-Nesyri a înscris cu capul din centrarea lui Jesus Navas, în minutul 44,  şi la pauză FC Sevilla conducea cu 2-1.

Villarreal a dat lovitura în ultima parte a meciului. Mai întâi a egalat Yerson Moaquera, în minutul 84, apoi VAR-ul nu a acordat un penalti cerut de oaspeţi, pentru ca în minutul 90+2 VAR-ul să anuleze şi golul lui Ramon Terrats (Villarreal), pentru ofsaid. Sorloth a fost din nou decisiv pentru gazde, înscriind în minutul 90+7 golul unei victorii care o menţine pe Villarreal în lupta pentru un loc de cupă europeană, „submarinul galben” ocupând poziţia a opta, cu 48 de puncte. FC Sevilla este pe locul 12, cu 41 de puncte.